Affetmeden önce bu yazıyı okuyun

24 Şubat 2018, Cumartesi 05:00
AA
İnsan bazen sevgilisinin ya da eşinin yaptığı bir hatayı affetme konusunda kararsız kalabilir. Evet, bu zor bir karardır. O zaman affederken dikkat etmeniz gereken noktalara bir göz atalım...

1 - Affetmek, “Büyüklük bende kalsın” düşüncesiyle yapılmamalı. Affettiğiniz kişinin hayatı boyunca size minnet duymasını beklemeyin.

2 - Karşınızdaki kişinin af dilerken eğilip bükülmesini istemeyin. Samimi olup olmadığına bakın, şekle takılmayın.

3 - “Hele bir sürünsün de öyle affederim” diyerek intikam yoluna gitmeyin. Bu durumda af dileyen kişiyi de umutsuzluğa itersiniz.

4 - Affederken hafifletici sebepler aramaktan vazgeçin. Bu sebepler sizin affetmenizi kolaylaştıran etkenler gibi gelir. Ama gerçeğin öyle olmadığını öğrendiğinizde yeniden yıkım yaşarsınız.

5 - O size istediği kadar “Söz veriyorum bir daha asla olmayacak” desin. Hepimiz insanız ve ne yazık ki hatalardan ders almayı bilmiyoruz. Aynı hataları tekrarlayabiliyoruz.

6 - Sevgilinizin hatasını ne kadar çok kişiye duyurursanız affetmeniz de o kadar zorlaşır. Bu kez, “Şimdi benim hakkımda ne düşünecekler?” ikilemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

7 - “Affetme konusunda kesin karar veremediyseniz affetmiş gibi yapmayın. Bugün affedip, yarın bundan vazgeçmek hoş bir davranış değil.

8 - Affettikten sonra artık her kavgada hatasını yüzüne vurmayın. O da içten içe kin beslediğinizi düşünür ve “Ne yapsam olmuyor” diyerek sizden uzaklaşır.

9 - Affetmek için sizin seviyor olmanız yetmez. Onun da sizi sevdiğine inanmalısınız. Sevmediğiniz birini affetmek pişmanlık duygusu yaratır.

10 - Her şey bir yana, şiddet, aşağılama, sürekli yalan söyleme gibi büyük hataların affedilmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlatayım.