Bir erkeğin bittiği anlar

05 Haziran 2011, Pazar 05:00
AA

Sen 21 Aralık’ı yılın en uzun gecesi sanıyorsun ya, değil... Sevgilinin ya da eşinin “Akşam eve erken gel, konuşacağız” dediği o an, yılın ve belki de hayatının en uzun gecesini yaşayacağın kesindir. O konuşma bitmez... Sabah olur, yine bitmez... Uykusuzluktan perişan olmuşsundur ama istenen cevapları vermediysen ertesi gecenin de aynı şekilde geçeceğinden hiç şüphen olmasın.

[[HAFTAYA]]

***

Sevgilin ya da eşin sana “Seni bilmem kim ile görmüşler” dediği anda verdiğin cevap “Kim söyledi?” ise eğer, bitmişsindir arkadaşım. O andan itibaren kurtuluşun yoktur. “Kim söyledi?” sorusu aslında bu durumu kabullenmişliğin kanıtıdır. Zaten de kimin söylediğinin ne önemi var? Kendini böyle kurtaramazsın. Daha delikanlı cevaplar hazırla.

***

İnkar bir erkeğin en büyük silahıdır. Silahıdır da, bir atımlık barutun olduğunu unutma. İnkar ettiğin şeyin daha sonra gerçek olduğu kanıtlanırsa bitersin. O zaman sevgilinin, eşinin gözünde küçüldükçe küçülürsün. Yani inkar her zaman işe yaramayabilir. “Yatakta bile basılsan inkar edeceksin” lafı 1970’lerin söylemidir, buna güvenme sakın. Çağ, öyle bir çağ değil. Şimdi her şey teknolojik olarak

***

Bir kıza ilgi gösterirken bir diğerine de göstermek senin tercihin. Ben sana yapma demiyorum, yap ama bu ilgiyi arkadaş olan iki kıza birden yapıyorsan bittiğin andır. Çünkü emin ol birbirlerine mutlaka anlatacaklardır.

Hele hele bunu sanal ortamda falan yapmaya kalkma sakın, aforoz ederler seni. Bak şöyle bir kuram var, herkes herkesi 4 dolaylı adımda tanıyor. Mesela ben, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile tanıştım. O da Başbakan Erdoğan ile tanışıyor. Başbakan Erdoğan da Amerika Başkanı Obama ile. Bu durumda ne oluyor? Ben Obama ile irtibatlı hale geliyorum. Aman bu kuramı unutma. Herkes herkesi tanır...

***

Kendini olduğundan zengin, duyarlı falan gösterme. Bunun ortaya çıkması çok zaman almaz. Ortaya çıktığında da bitersin. Bitmekle de kalmaz, tekmeyi yersin. Bir kadını elde etmek için her yolun mübah olmadığı dönemdeyiz artık. Zeki, çevik ve ahlaklı olacaksın. Bir kadına ‘elde edilme’ zevkini vereceksin ama bunu ‘adice’ yapmayacaksın ? ? ? Bir yalanın ortaya çıktığında, onu başka bir yalanla kapamaya kalkmayacaksın. Durumu kabullenip özür dileme yolunu tercih edeceksin.

Aksi takdirde yalan yalanı kovalar ve bir tane yalanın ortaya çıktığında diğerleri çorap söküğü gibi gelir. Biz buna domino etkisi diyoruz. Domino taşlarını arka arkaya dizip sonra birini devirdiğinde hepsi devrilir ya, öyle işte.

***

Kız arkadaşlarını telefonuna erkek ismiyle kaydetme saçmalığını asla yapmayacaksın. Biliyorsun bu çok çabuk ortaya çıkan bir şey. Böyle aptalca bir yolu tercih eden erkek de bir kadının gözünde artık ‘erkek’ bile sayılmaz. Bu konuda çok sıkıntılıysan hiç kaydetme. Hiç olmazsa aradığında “Yanlış nurama” deyip kapatma şansın var.