Bugüne iyi bak

19 Aralık 2009, Cumartesi 05:00
AA

Elindeki tek hazinedir bugün. Dünü tüketmişsindir, yarının ise şu anda yoktur. Olup olmayacağı da belli değildir. O yüzden çok iyi bakmalısın elindekine... Yani bugüne... Bugüne iyi bakmazsan yarının da olmaz unutma. Önce elindekini yaşa, bugünü yaşa. Hakkını vere vere, keyfini çıkara çıkara, tadını ala ala. Eksiklik hissediyorsan kendinde, bugünün kıymetini bilmediğin içindir. Ya dünde kaldığın, ya da hep yarını düşündüğün içindir. Kimse sana yarınla ilgili plan yapma demiyor. Elbette yapacaksın. Elbette umut edeceksin. Umutsuz yaşar mı insan? Ama sevmek için yarını beklemeyeceksin örneğin. Aşkını itiraf etmek için yarını beklemeyeceksin.

***

Aşkını bekleyişlere yükleyen insanların en tanıdığı sözcüktür ‘yarın’. Beklemekten başka çaresi olmadığını düşünen insanların sığındığı kavramdır ‘yarın’. Yaşamadığın günler eklendikçe birbirine, yarına olan özlemin daha da artar. Her gece gözlerini ’yarın olsun’ diye kaparsın, her gece o günü değil yarını düşünerek uyursun. Uyuyabilirsen tabii... Gün ışığı varken daha çabuk geçer zaman. Gündüzdür, bir uğraşın vardır, yolların, sokakların kalabalığında daha az hissedersin yalnızlığını. Ama gece... Kahrolası gece... Bir çöktü mü kentin üzerine geçmek bilmez saatler de seninledir artık. Ne yapsan olmaz, ne yapsan tüketemezsin dakikaları. Oysa senin istediğin bu gecenin de bir an önce bitmesi ve yine ‘yarın’ olmasıdır.

*** 

Kadehlere sığınarak ve kendini sarhoşluğun kollarına bırakarak bitirmek istersin geceyi. Yapamazsın çünkü içki seni uykuya değil yine ’yarın’lı düşüncelere taşır. Umudun vardır ya içinde ’yarın’a dair, bir tek ona sarılırsın. Yüzünde beliren gülümsemeyle kaparsın gözlerini. Zaten ne kalmıştır ki şurada ’yarın’ olmasına... Sabahın ilk ışıkları yüzüne çarpar çarpmaz açarsın gözlerini. Heyecanla kalkarsın yataktan. Telefonlarını kontrol edersin, arayan, not bırakan var mı diye... Yoktur... Kapıyı dinlersin gelen var mı diye... Yoktur...

***

Yine yalnızsındır işte ve bu duygu bir bıçak gibi keser yüreğini... İnce ince bir sızı hissetmeye başlarsın, tıpkı dün sabah hissettiğin gibi... ‘Yarın’ bugün olmuştur ve senin önünde yine sadece ‘yarın’ olmasını beklemekle geçecek bir gün daha vardır. Daha kaç gün geçecektir ‘yarın’ı bekleyerek bilinmez... Daha kaç gün geçecektir yaşanmadan bilinmez... Bekleyişlere yüklemişsen aşkını ve ‘yarın’ı bekleyerek tüketiyorsan zamanını, bekleme... O yarın hiç gelmez... Öyleyse, bugüne iyi bak. Aşkına iyi bak. Sana verilmiş bu paha biçilemeyen hazinelere iyi bak. Ne yaşayacaksan, bugün yaşa, hemen yaşa, şimdi yaşa...

***

Not: Hazırlıklarını çok uzun süredir yürüttüğümüz internet sitemiz yayında. www.posta.com.tr adresine girerek hem günün gelişen olaylarını bulabilirsiniz, hem de benim geçmişteki yazılarımı. Gazeteci kökenli bir ailenin sektördeki son temsilcisi Harun Simavi’nin yönetimindeki internet sitemizi çok beğeneceğinizi umuyorum.