Canım sıkılıyor yazamıyorum

12 Eylül 2009, Cumartesi 10:44
AA

Aşkı yazmak için oturdum bilgisayarın başına. Ruhumuzun besini, hayatımızın hazinesi aşkı... Ama olmuyor kardeşim, yazamıyorum. 31 kişi can vermiş sellerde... 11 askerimiz şehit olmuş Hakkari’de, Van’da, Siirt’te... Yarım kalmış aşkları, sevdaları. Yetim kalmış çocukları. Dünkü gazetemizin birinci sayfasını hazırlarken yutkunmaktan boğazım ağrıdı inanın. Bir gün önce selde can verenleri koyarken de sayfaya, durumum farklı değildi. Bu ülkede hiçbir şey değişmiyor ve değişmemesi de canımı fena hâlde sıkıyor. 25 yıldır sürekli kaldırdığımız şehit cenazeleri... Bilmem kaç yıldır bilmem kaç can alan İstanbul’un selleri...

                                 ***

Kan dursun istiyoruz hepimiz, bunu istemeyinin aklından zoru var demektir. ‘Biz de istiyoruz, bunun için her adımı atacağız’ diyorlar, inanıyoruz. ‘açılım’ diyorlar, içinde ne olduğunu bilmediğimiz halde umutlanıyoruz. Ama sonra ‘açılım’, ‘ACIlım’ oluyor, şehit ailelerinin yüzüne bakamıyoruz, utanıyoruz.

                                ***

Ayamama Deresi taşmış, seller onlarca can almış. Bu kenti yıllardır yöneten zihniyetin başındaki adam çıkıp diyor ki; “Asker, kışla içinde yer alan göletin kapaklarını açtı, sel o yüzden oldu...” Biraz insaf kardeşim, biraz insaf... Kendini bu işten sıyırmak için önce CHP’ye çattın. “Biz değil, CHP yaptı” dedin. Yetmedi bu kez basiretsizliğini, beceriksizliğini askerin üzerine mi yıkmaya çalışıyorsun? İnançlı bir insansın öyle değil mi? İftira günahtır, bilmiyor musun? Bu sellerde can verenlerin iki eli ahirette yakanda olacak, fark etmiyor musun?

                                  ***

‘Açılım’ diye diye teröriste prim verenler ile rant uğruna dere yataklarında yapılaşmaya izin verenler arasında hiçbir fark yok bana göre. Attıkları adımların, yaptıkları icraatların nereye gideceğini hesaplayamayan, hesaplayamadıkları gibi çıkıp arkasında da aslanlar gibi duramayan insanlar bunlar. Sen yıllarca yönet belediyeyi, sonra 31 kişi ölünce selde “Ben yapmadım, CHP yaptı” de. Peki sen ne yapıyordun bunca yıldır ya? İşin neydi senin? Madem CHP yaptı, sen boz o zaman... Yetkin var, gücün var. Madem o açtı yapılaşmaya, sen yık o zaman... Bir de diyor ki, “Suçlu insanoğlu...” Biz insanoğluyuz da seni anlamadım, sen nesin?

                                   ***

İşte bu yüzden daralıyor içim. Bu yüzden, aşkı yazmak gelmiyor içimden. Siyasi hesaplar uğruna askerimizi ölüme gönderen, vatandaşı asfaltta boğduran zihniyetten iğreniyorum. Bir sözüm de 7 kadın işçiyi, birer ‘mal’ gibi kapalı kasa kamyonette taşıyan fabrika sahibine... Hapise atmışlar seni. Ama burası Türkiye, yakında çıkarsın biliyorum. Bil ki; vicdanın seni asla rahat bırakmayacak. Bil ki, bu 7 canın, bu 7 kadın işçinin günahını hep boynunda taşıyacaksın. Ve öyle yaşayacaksın. Tabii buna yaşamak denirse...