Mutluluk: Hemen şimdi!

02 Ağustos 2014, Cumartesi 05:00
AA

Başka bir zaman mümkün değil inan bana. Ya bugünün insanı olursun ya hiçbir zamanın. Yarını bekleyerek geçirdiğin her an seni sadece mutsuz edecek. Yarının olup olmayacağını bilmiyorsun.

Hatta şu andan sonra bir saniyen daha olup olmadığını bile bilmiyorsun. Öyleyse yaşamak istediğin her neyse, onu erteleyerek kendine büyük haksızlık ediyorsun. Zamanı bekleyerek geçirirken, taktığın maskelerin ardında ‘mutlu insan’ı oynayıp kendini kandırıyorsun.

[[HAFTAYA]]

Bak, mutluluk öyle oturduğun yerde beklerken gelmez sana. Kalbinin sesini dinlediğinde, dinleyip harekete geçtiğinde yakalayabilirsin mutluluğu. Senin yarım bıraktığın her şeyi mutlaka başkası tamamlar, unutma. Ve en büyük pişmanlığı da işte o zaman yaşarsın. Birazcık çabayla senin elde edebileceğin mutluluğu başkası yaşadığında...

Geçmişinde ne yaşadıysan yaşadın, mutsuzluklar, acılar, terk edilmeler, aldatılmalar... Yasını tuttun, acını çektin. Ama artık silkinme zamanın gelmedi mi? Bir yaz daha geçti bak, daha kaç yazı böyle yarını bekleyerek geçireceksin? Daha kaç yazın kaldı yaşayacak söylesene?

Hayatı kendin için zorlaştırma artık, yüreğine bu kadar haksızlık etme. Sen aşkı yaşamayı biliyorsun, sen duygularının peşinden gitmeyi biliyorsun. Bildiğin şeyleri yapmaktan çekinme öyleyse. “Canımı yeniden yakacaklar” diye düşünme, bunu göze almazsan mutluluğu bulamazsın. Hem bir düşün, sen kaç kişinin canını yaktın? Mesela kaç kişinin aşkına karşılık vermedin?

Hayat böyle bir şey işte, bazen sen seversin sevilmezsin, bazen seni severler, sen sevmezsin. Bu döngüyü değiştirmeye çabalamak yerine hayatının mutlu anlarını çoğalt. Çık dışarı, gez, eğlen, hayatın sana verdiği nimetlerin tadını çıkar. Dans et, içki iç, dolu dolu kahkaha at. “Ne derler” diye düşünme, sen kendinden sorumlusun. Hayat senin hayatın, başkalarının eline bırakma onu. Canını sıkmaya çalışanları, enerjini çalmak isteyenleri uzak tut kendinden. “Hayır” demeyi bil, istemediğin hiçbir şeyi yapma.

Kesintisiz mutluluk yok, her anını mutlu geçirmeyeceksin elbette. Ama olsun, kesintisiz mutsuzluk da yok. Başkasını değil, kendini mutlu et. Önce kendini. Sen mutlu olursan inan bana çevrendeki herkes de mutlu olur. İşte bu yüzden zamana bırakma hiçbir şeyi, müdahale et. Bekleme, durma, harekete geç. Sev sevebildiğin kadar, korkmadan sev. Sevdiğini söyle, haykıra haykıra, bağıra bağıra... Ona jest olsun diye değil, kendi istediğin için, içinden geldiği için. Aşk bir insanın başına gelebilecek en güzel şeydir, reddetme onu.

Düş peşine aşkın, bırak seni götürsün götürebileceği yere. Aşkı mutluluk kaynağı da mutsuzluk kaynağı da yapacak olan sensin. Sözün kısası, yap işte, ne yapmak istiyorsan yap. Ama şimdi yap, hemen yap, yarını beklemeden yap.