Sizin aşkınız hangi dönemde?

17 Temmuz 2010, Cumartesi 05:00
AA

1) Sarhoşluk dönemi

Daha yeni tanıştınız ve kendinizi bulutların üzerinde hissediyorsunuz. Onu görmek, onunla olmak için her şeyi yapıyorsunuz. Kötü yanlarını görmüyorsunuz, göremiyorsunuz. Çünkü siz aşk sarhoşusunuz. İstediğiniz tek şey zamanı sadece onunla geçirmek. Yanınızda o olmadığı zaman kendinizi çok kötü hissediyorsunuz. Aşkın sarhoşluk döneminin ne kadar süreceği belli olmaz. Bazen bir ay, bazen birkaç ay. Bu dönemde ilişkinin geleceği için sağlıklı bir karar almanız çok zor. Bu nedenle geleceği düşünmeyi bırakın, anı yaşayın.

2) Yere inme dönemi

Bulutlardan aşağı indiniz, artık ayaklarınız yere basıyor. Aklınızdaki soruların cevabını aramaya başlıyorsunuz. Acaba anlaşabilecek misiniz? Kibar mı? Size değer veriyor mu? Gerçekten birbirinize uygun musunuz? Beklentileriniz, beğenileriniz uyuşuyor mu? Peki ya aileleriniz? Yaklaşık 6 ay sürecek olan bu dönemde taraflar daha çok birbirini tartar. Sarhoşluk döneminde görülmeyen kötü yanlar bu dönemde görülür hale gelir.

3) Kritik dönem

Sorularınız yanıt buldu. Artık onunla ilişkiye devam edip etmeyeceğinize karar verme zamanınız geldi. Şimdi alacağınız karar belki de hayatınızın bundan sonraki bölümünü etkileyecek. Bu yüzden bu dönemde ondan biraz uzak kalmanızda yarar var. Bu karar dönemi de 6 ay kadar sürebilir. Çünkü taşları yerine oturtmanız kolay değildir. Yapmanız gereken şey sevgilinizin iyi ve kötü yanlarını objektif bir şekilde düşünerek, artıları, eksileri değerlendirerek bir karar vermek.

4) Ad koyma dönemi

İlişkiye devam etme kararı aldıysanız artık bunun bir adının olması gerekiyor. Evliliğe doğru mu gideceksiniz? Yoksa “Biz böyle rahatız” deyip devam mı edeceksiniz? Artık ilişkiniz 1.5 yıla yaklaşıyor. Dostlarınız, aileleriniz de sizden bir hareket bekliyor. Buna karar vermek kolay değil. Konuşmalısınız ve kararı birlikte vermelisiniz. Bu dönem streslidir. Ailelerle tanıştığınız için onlara karşı sorumluluğunuz olduğunu da düşünürsünüz. Ancak ilişkinizin adını koyduğunuzda ikiniz de rahatlarsınız.

5) Alışkanlık dönemi

İlişkiniz iki yılı bitirdi. Evlendiyseniz ya da birlikte yaşamaya karar verdiyseniz sorun yok. Ancak ortada bir belirsizlik varsa bir süre sonra bundan rahatsız olduğunuzu anlayacaksınız. Zaman zaman ayrılmayı da düşünürsünüz. Ancak ayrılamazsınız çünkü artık alışkanlık söz konusudur. İki yıllık bir ilişkiyi bir çırpıda silip atmak kolay değildir. Bocaladığınız zamanlarda birlikte geçirdiğiniz günleri düşünün. Sizi ondan daha fazla mutlu eden kimse yok. Bunu unutmayın.

6) Bağlılık dönemi

Yıllar yılları kovaladı. Birbirinize bağlılığınız her geçen yıl biraz daha arttı. Artık o sizin sadece sevgiliniz değil, hayat arkadaşınız da. Ancak  “Tamam oldu bu iş” deyip ilişkinizi sakın savsaklamayın. Evli bile olsanız eğer ilişkinize emek vermiyorsanız, 20 yıl sonra bile bitebileceğini iyi bilin. İlişkinize ne kadar emek verirseniz, o kadar uzun ömürlü kılarsınız.