Uzun sürmeyecek ilişki daha baştan bellidir

02 Ağustos 2014, Cumartesi 05:00
AA

İlişkilerin yürüyüp yürümeyeceği, başlama sebebiyle doğrudan ilintili. Aşkla başlamış bir ilişkiye ömür biçilemez. Çok kısa da sürebilir, uzun yıllar devam da edebilir. Ama aşk dışındaki bir sebeple başlamış ilişkinin uzun yıllar devam etmesi mümkün değildir. İlişkinin başlamasını sağlayan o sebep ortadan kalktığında, ilişki de ömrünü tamamlayacaktır.

1) ESKİSİNİ UNUTMAK İÇİN BAŞLAYAN İLİŞKİ

Böyle bir ilişki size ne eskisini unutturur ne de yeniden mutlu olmanızı sağlar. Bu bir ‘yara bandı’ ilişkisidir. Yara bantlarının da ömrü çok kısadır. Yaraya yapıştırırsınız, bir süre sonra bant etkisini kaybeder, çıkarıp atarsınız. Aşkta çivi çiviyi sökmez. Böyle bir ilişkiye başlamak yerine ‘acı’ sürecini yalnız geçirmenizde fayda var.

2) YALNIZLIK KORKUSUYLA BAŞLAYAN İLİŞKİ

Uzun süredir hayatınızda kimse yok. İçinizde “Bu hep böyle mi gidecek?” korkusu var. Bu nedenle aşık olmadan, çok da tanımadan biriyle birlikte olmaya başlıyorsunuz. Ama sonra bakıyorsunuz ki size pek de uygun değil. Bu kez de ayrılmak için bahaneler bulmaya çabalıyorsunuz. Çok sıkıntılı bir durum.

3) 340 YILLIK DOSTLA BAŞLAYAN İLİŞKİ

O sizin dostunuz. Yediğiniz, içtiğiniz ayrı gitmiyor, birlikte birçok şeyi yapmaktan zevk alıyorsunuz. Sonra bir gün “Madem bu kadar iyi anlaşıyoruz neden sevgili olmayalım?” diye düşünüyorsunuz. Ama aşk başka, dostluk başka. Sevgili olduğunuz andan itibaren işler tamamen değişecek ve o eski keyifli günleri hasretle anmaya başlayacaksınız.

4) ARKADAŞ ZORUYLA BAŞLAYAN İLİŞKİ

Tüm arkadaşlarınız ya sevgili ya da evli. Size de birini bulmuşlar, “Bir dene, ne çıkar?” deyip duruyorlar. Onların zoruyla başlıyorsunuz ama maalesef içinizden gelmiyor. Birkaç kez grup halinde dışarı çıkmaktan başka bir şey de yapmıyorsunuz. Böyle bir ilişkiye başlarsanız, size o kişiyi tanıştıran arkadaşlarınızı da kaybetme riski doğar.

5) ESKİ SEVGİLİNİN EN YAKIN ARKADAŞIYLA BAŞLAYAN İLİŞKİ

Ya eski sevgilinizi kıskandırmak ya da ondan intikam almak için böyle bir ilişkiye girersiniz. Bu da mutlaka geri teper ve üzülen siz olursunuz. Diyelim ki gerçekten sevdiniz. O da sizi sevdi. Ama bu kez de “Durumu nasıl açıklayacağız?” sorusu içinizi kemirir. Bir süre gizlice yürütürsünüz, sonunda bu yükü kaldıramayıp ayrılığı tercih edersiniz.

6) ESKİ SEVGİLİYLE YENİDEN BAŞLAYAN İLİŞKİ

Çok sıklıkla yaşanan bir durum. Sevgililerden biri hâlâ aşıksa, gidenin dönmesini bekler. Büyük olasılıkla o da özleyerek geri döner. Ama bu dönüş ‘kesin dönüş’ değildir. Sadece özlem gidermeyi amaçlar. Zaten gidiş sebebi ortadan kalkmamıştır. Böyle bir ilişki sizin acınızı katlamaktan başka bir işe yaramaz.

7) SEKS AMACIYLA BAŞLAYAN İLİŞKİ

Adı üstünde, amaç belli. Böyle bir ilişkiyi sonradan ‘düzenli’ bir ilişkiye çevirmek neredeyse imkansızdır. Çünkü zaten en azından taraflardan biri ‘sevgili’ olmak istemediği için işi sadece seks ilişkisi düzeyinde tutar. Ayrıca mükemmel seks bir insanı elde tutmaya yetmez. Bir süre yaşanır ama sonra seks arayan insan başka bedenleri tercih etmeye başlar.

8) MADDİ ÇIKAR İÇİN BAŞLAYAN İLİŞKİ

Biriyle sırf parası var diye, size hediyeler alıyor diye, güzel yerlere götürüyor diye ilişkiye girmek akıl kârı değil. Karşınızdaki insanın saygısını asla kazanamayacağınız gibi, kendinize olan saygınızı yitirirsiniz. Böyle bir ilişkide sizin istekleriniz değil, onun istekleri geçerlidir. Ve bir gün o isteklerden birini yerine getirmezseniz kapı önüne konulursunuz.

9) YAZ EĞLENCESİNDE BAŞLAYAN İLİŞKİ

Yaz aşklarını abartmakta üstümüze yok. Bu tür ilişkiler tatil yerinde başlamalı ve orada bitmeli. Bunu böyle kabul ettiğimiz sürece sorun yok. Ama taraflardan biri ‘devam etsin’ ısrarındaysa, diğeri de ‘hayır, bitsin’ kararındaysa durum vahim hale geliyor. Zorlamayla devam eden bir ilişkinin ömrü maalesef uzun olmaz.

10) SÜREKLİ KAVGANIN OLDUĞU İLİŞKİ

Aslında siz daha ilk kavgada ayrıldınız da haberiniz yok. Bu kavgaların her seferinde ilişkinizden bir parçayı kopardığını bilmelisiniz. Çünkü kavga aranızdaki saygıyı yok eder. Saygının yok olması sevgiyi de çürütür. Kavgalarınızın sebebi hep aynıdır ve sonuca ulaşmaz. Çünkü aslında siz ‘kişilik’ çatışması yaşarsınız. Bunu aşmak da mümkün değildir.

11