Bir Reaksiyon var!

27 Ağustos 2014, Çarşamba 05:00
AA

Bahadır Özdener ve Cüneyt Aysan’ın kurduğu yapım şirketi Star TV için çok iddialı bir dizi hazırlıyor demiştik... “Reaksiyon” adlı dizinin çekimleri tam gaz sürüyormuş. Ancak Erdal Beşikçioğlu’ndan İbrahim Çelikkol’a kadar son derece sağlam isimleri barındıran bu yeni işin “emek” tarafı bir hayli sıkıntılıymış... Çok yoğun geçen çekim programı ve bir hayli zorlu çekilen sahneler yüzünden mesela Erdal Beşikçioğlu’nun ciddi bir bunalım yaşadığı söyleniyor... Diğer oyuncuların çekim planlarını bilmiyorum ama büyük bir iddiası olan işin aynı büyüklükte bir yoğunluk yaşayarak sürdürülebilir bir başarı kazanması şart... Dileyelim de oyuncular isyan etmesin. Zaten birçoğu set hayatının zorluklarından yeterince bunalmış durumda, hem de yıllardır...

[[HAFTAYA]]

Sesin yanında yüzü de olursa...

Taner Birsel sağlam bir tiyatro sanatçısı olduğu kadar iyi de bir seslendirme sanatçısıdır. Sesini, kimi zaman da yüzünü reklamlarda izleriz. İzledikçe de dinledikçe de içimiz aydınlanır. Bunu koyun bir kenara... Toplam üç yıl boyunca Kanal D’nin efsane dizisi “Öyle Bir Geçer Zaman ki”de anlatıcı olarak yer alan Taner Birsel’in son sezonda Osman’ın büyümüş hali olarak karşımıza dikileceğini düşünmüştük. Olmadı. Bir ses olarak kaldı ama Coşkun Irmak imzalı işin sevilmesinde önemli de bir rol oynadı. Şimdi Nejat İşler’i benzer bir durumda görüyoruz. Son zamanlarda sağlığına kavuşan ve inceden sektöre giriş yapan Nejat İşler sesini “Benim Adım Gültepe” (Kanal D) isimli dizide anlatıcı olarak kullanıyor... Henüz yüzünü görüp görmeyeceğimiz hakkında bir fikrim yok ama tıpkı Taner Birsel gibi Nejat İşler de sesiyle yeterince büyük bir oyunculuk çıkarıyor diye düşünüyorum. Eğer simasıyla da o kadroya girerse; değme gitsin derim ben...

Uçankuş dönüyor mu?

Bir dost ortamında ağızdan kaçan bir sözü dikkate alır mısınız? Vallahi biz TV eleştirmenleri önce dikkate alıp ardından da gerçeklik payını sorgulayıp meseleyi bir şekilde köşemize taşırız. En azından ben öyle yaparım... Bir dönem Show TV ekranında ciddi izlenme oranlarına ulaşan ve yapımcılığını Can Tanrıyar’ın üstlendiği “Uçankuş” isimli magazin programı yeniden ekrana dönüyor... Açıkçası Can’ın artık ikisi de iyi TV uzmanı olan oğullarının elinden çıkacak bir “Uçankuş Reloaded” içeriğinin ana akım kanallardan biriyle anlaştığını duydum... Daha doğrusu birinin ağzından kaçtı ve araştırdım. El sıkışma aşamasında olduğu için kanal ismini veremesem de ekranda geçen yıl neredeyse hiç sesi çıkmayan magazin programlarının yeniden atağa geçeceğini artık rahatlıkla telaffuz edebilirim... Malum Can Tanrıyar, ne yapar eder ve rekabetin o müthiş rüzgarını bir şekilde sektörde estirir. Hadi hayırlısı..

Ulan İstanbul demişken...

“Ulan İstanbul” (Kanal D) dizisi gaza yapıştı gidiyor. Genel olarak sezon içinde yani izleyicinin en yoğun olduğu aylarda zirveye oturmak için yeterli olan 7 reytingi, izlenme oranlarının iyice düştüğü yaz aylarında yakaladı... Bunun en kısa özeti şu; eğer karşısına hakikatli bir rakip gelmezse şimdi açık olan her dört TV ekranından birinde izlenen dizi özellikle AB grubunda her iki ekrandan birine rezerv koyabilir... Kişisel olarak her geçen hafta yükselen hikayesiyle ben bu ipucunu görüyor gibiyim. Belli ki 7 reytinge kadar varan “Ulan İstanbul” içimizde bir yaz aşkı olarak kalmayacak... Bu arada dizi isimleri de ilginç vallahi; “Ulan İstanbul”, “Ankara’nın Dikmen’i” filan derken Çorum’un leblebisini, Amasya’nın elmasını, Konya’nın etli ekmeğini, Hatay’ın künefesini filan da ekranda dizi olarak izler miyiz? Olur mu olur!

Yeni ikoncan kim olacak?

Show TV’nin eski sahibi ile yeni sahibi arasında git gel oynadığı dönemde yapımların çoğunun askıya alındığını hatta bir çoğuna da hızlıca final yapıldığını görmüştük... Ama deneyimli TV yöneticisi Melis Civelek’in kanalın başına geçmesiyle birlikte özellikle eylül odaklı bir hazırlık fırtınasının yaşandığını da öğreniyoruz... Bu durum kişisel olarak beni çok heyecanlandırıyor. Çünkü dükkanların rekabet halinde olduğu bir ortamda kazanan sadece ve sadece izleyici olacak ve zengin bir içerikle lezzetli bir izleme şöleni yaşayacaktır... Show TV’ye yeni hazırlıklarında başarılar dilerken bir yandan da kanalın yeni yüzlerinden Asena Erkin’in gelecek sezon da Show TV ekranında olacağını sevenlerine müjdeleyelim... Hayatımıza futbolcu Caner Erkin’in eşi ve bir magazin ikonu olarak giren Asena Erkin, ekranda da efsane bir isim olabilecek mi göreceğiz ama bildiğim bir şey varsa o da TV vitrinlerine bir “estetik” rekabet geleceğidir... Yakında “ekranların gerçek ikoncanı kim olacak?” bahisleri başlar, benden söylemesi!