TV sektöründe boykot olur mu?

08 Ağustos 2014, Cuma 05:00
AA

“Benim Kuaförüm” eğlenceli bir yarışma. Bildiğim kadarıyla niyet Show TV diye düşünülürken akıbet Star TV’ye nasip oldu... Yarışmanın daha başlamadan esen rüzgarını da es geçmeyelim. Format aslen İsrail kökenli yapım şirketlerine ait. Bizde uyarlaması yapılıyor. Malum yaşanan Gazze katliamlarını düşününce gazetelerimizden biri programa “boykot çağrısı” yaptı... Bu çağrı kaç izleyiciye ulaştı bilemiyorum ama kimsenin bilmediği bir gerçeği açıklayayım. Şu an Türk TV ekranlarında dönen birçok reyting şampiyonu yapım TV fuarlarında yayın hakkını İsrail’in sattığı içerikler. O zaman sormadan edemeyeceğim; “sahi nasıl olacak bu işler?”. İki ucu pis değnek dedikleri bu olsa gerek.

[[HAFTAYA]]

Benim takdirname listem!

Yeni sezon başlamadan bu yılın yükselen isimlerine takdirnamelerini verelim. Açıkçası geride bıraktığımız sezon diziler üzerinden gidersek hem aktör hem de aktrisler için Top 5 listesi kafamda bir hayli netleşti. Bakalım katılacak mısınız? Bu yılın Top 5 listesine giren aktörlerin sıralaması şöyle; Muhteşem Yüzyıl’ı kazasız bitiren Halit Ergenç ilk sırada. Onu “Karadayı” performansıyla Kenan İmirzalıoğlu izliyor. Üçüncü sıraya mizahın yükselen yıldızı Ahmet Kural kardeşimizi koyuyoruz. Dördüncü sırada küllerinden doğan Engin Akyürek var. Ve son sıraya “Küçük Ağa” dizisinin babası Sarp Levendoğlu’nu koyuyoruz... Kadın oyuncuların listesi de şöyle; ilk sırada tartışmasız Bergüzar Korel ağırlığı var. “Karadayı”nın Feride’si olarak resmen döktürdü... Tuba Büyüküstün bir önceki talihsiz işini unutturacak bir performansla “Kara Para Aşk” ile yükselişe geçti. Yeşim Ceren Bozoğlu “O Hayat Benim” isimli dizide “zirveye nasıl tırmanılır?”sorusunun yanıtını verdi... “Çalıkuşu Feride” olarak yüreklere kazınan bir performans çıkaran Fahriye Evcen’i listeye koymamak büyük ayıp olurdu. Ve beşinci sıraya yerleşen Birce Akalay’ı (Küçük Ağa) unutmak da öyle...

Bir küçük hikayesi daha...

Show TV ekranlarında “çok yakında” duyurusuyla dönmeye başlayan “Çiçek” isimli dizinin tanıtımını izleyince aklımda deli sorular oluştu... Malumunuz geçtiğimiz sezonun reyting rekortmeni iki dizisi de küçük sıfatlı işlerdi. Ama efsanevi reytinge ulaşan Kanal D’nin “Küçük Ağa” isimli dizisi oldu... Maçların karşısında bile skor tabelasını lehine çeviren dizi, ayrılmış ebeveynlerinin arasında kalan ve onları bir araya getirebilmek için uğraşıp duran bir çocuğun öyküsünü anlatıyor... Tanıtımından anladığım kadarıyla da Çiçek ebeveynlerini bir kazada yitiren bir yavrucak. Ama tanıtımın ağır havası Çiçek’in hikayesinin fazlasıyla acıklı olacağını ele veriyor. Şimdi içeriği bilmeden atıp tutmaya gerek yok ama sanırım gelecek sezon yine “küçüklerin” büyük reyting savaşına gireceği bir yıl olacak. Bakalım ipi kim göğüsleyecek?

KARDEŞE PAYI’NI VERİRSEK!

“Kardeş Payı” (Star TV) dün akşam sezon finali yaptı. Doğrusunu söylemek gerekirse koşuya geriden başladı ama ekrandaki ömrünü de resmen maratona çevirdi... Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin “Çalgı Çengi” isimli sinema filminden başlayarak “İşler Güçler”, “Düğün Dernek” gibi kültleşmiş yapımlara attığı imza bu sezon “Kardeş Payı” ile resmen cilalandı... Peki, “Kardeş Payı” ikilinin diğer işleri kadar ses getirebildi mi? Kısmen evet, kısmen de hayır. Mesela Türk Sineması’nın en iyi gişesini yapan filmleri “Düğün Dernek” ile kıyaslandığında dizinin reytingleri biraz hafif kaldı... Aynı şekilde “İşler Güçler” dizisinin yarattığı rüzgarı yaratmadı ama reyting olarak o basamağı bir üste taşıdı. Tüm bunları bir kenara koyarsak, saydığımız yapımlar ve sezon finali yapacak dizinin Z Raporu şudur; “Türk TV ve sineması 10 küsur yıl aradan sonra ilk kez ciddi bir ikili çıkarmış oldu”. Hayırlı olsun!

HANGİ KANAL SEZONA HIZLI GİRİYOR?

Hız deyince içerik olarak algılamayalım lütfen. Sadece takvim olarak elini çabuk tutan ana akım kanallardan bahsediyorum... Takvimleri esas alırsak sezona eylül ayının ilk günü itibarıyla başlayacak kanal FOX olacak. Hemen ardından Star TV eylül ayının ikinci haftasından itibaren yeni sezonun ağır toplarını ekrana sürecek... Kanal D yeni sezona birkaç adımda girecek. 15 Eylül’den itibaren start alacak içerikler Kurban Bayramı’nın hemen sonrasında full ekran olacak... Atv’de işler biraz karışık. Ama bildiğim kadarıyla o da eylül ortasını başlangıç tarihi yaptı. Show TV yeni sezona hissettirmeden girecek... TRT ise artık klasikleşen Türkiye’nin Ekranı sloganıyla bayram sonrasında yarışta yerini alacak. Flash TV’de ise sezon filan yok; 7/24 eller havaya. Hayırlısı diyelim!