Uludere'de ölen Türk kaplanı

04 Ekim 2009, Pazar 05:00
AA

Sıkı Dostlar Türkmax’ta başlayıp, kabuğunu kırarak şifresiz kanala geçen ender dizilerden biri oldu. Yeni kanalı Fox’ta önceki akşam izlediğim bölüm, resmen bir dizi kanalında başa oynayacak içerikteydi...

Öncelikle Haluk Bilginer ve Özkan Uğur ikilisi enfes götürüyordu diziyi. Üstüne bir de spiker Ayşenur Yazıcı, şarkıcı Nez, Avrupa Yakası’nın Makbule’si filan eklenince kadroda deyim yerindeyse “yok yoktu”... Dizinin önemli bir özelliği Geniş Aile gibi her üç kelimesinden birinin seri espri oluşuydu.

Öyle ki kimi zaman kahkaha efektlerinden esprileri bile kaçırdım. Yine de şunu not etmişim; çok güldüm çünkü... 1970 yılında Uludere’de ölen son Türk kaplanı için 1 dakika saygı duruşunda bulunuldu ki; memleket çevrecilerine sıkı bir göndermeydi. Şöyle bitirelim; bu dizi yaşar!

MONTE EZEL KONTU

Haftanın dört gününe tekrarını koyunca Show’un yeni dizisi Ezel’deki detaylar giderek dikkat çekici oluyor. Tekrarlar hem yararlı hem zararlı bir yandan... Monte Cristo Kontu’nu herkes okumamıştır. Sanırım uzun metrajlı filmini de izleyen çok değildir.

Ama her ikisini de yapan arkadaşların dediğine göre yerli versiyon bir Monte Kristo Kontu vakasıyla karşı karşıyayız...
Müthiş benzerlikler var romandaki karakter ve Ezel arasında. Buradan hareketle fal açalım hemen. Ezel olarak bilinen Ömer’in hayatını yakan eski aşkı Eyşan’ın bir çocuğu var...

Belki dikkatinizden kaçmıştır ama on yaşlarında filan. Ömer’le Eyşan’ın yatak hikayesinin bir sonucudur o çocuk; bu çıkacak ortaya... Bir de hapishanede “hayat değiştiren cinsten” bir karakterle tanışmak durumundayız. İşin intikam tarafını onun desteğiyle halledecek Ömer. Yüz değiştirme hikayesi, servet sahibi olması filan, damdaki destek sayesinde olacak... Ve... Hadi o kadarını da diziye bırakayım!

 GÜZEL ANILAR VARDI

Derya Baykal, Müjdat Gezen, Hakan Yılmaz, Mustafa Alabora, Önder Açıkalın ve Müjde Ar. Hepsi önceki gece NTV’de yeni başlayan Güzel Haberler için bir aradaydı... Geçen sezonun göz bebeği Müjde Ar ve Önder Açıkalın’ın sunduğu programda anılar ve kahkahalar havada uçuştu.
Basit bir fikri takip programından neredeyse bir sit-com çıktı o gece... Ben çok güldüm. Özellikle de Müjdat Gezen’e hâlâ Müjde Gezen Ar olarak, Müjde Ar’a da Müjdat Ar olarak gönderilen mektuplara...

Bir de ismi verilmeyen bir NTV muhabirinin memleket gündemiyle ilgili her gün Derya Baykal’ı aramasına. Neden derseniz, o hâlâ aradığı kişinin CHP Lideri Deniz Baykal olduğunu düşünüyormuş da!

BAHAR DALLARI CUK OTURTTU

Haberlerde organ mafyasının çökertildiği duyurulurken, aynı gece TRT 1’de organ naklinin önemini, hem de çok trajik bir biçimde işledi Bahar Dalları isimli dizi... Bir can, beş cana birden hayat vermişti.

Her ne kadar cinayete kurban giden kızının acısıyla baba (Altan Erkekli) “Beşi, bir kızım eder mi?” diye sorduysa da, durum netti. 5 insan hayattaydı... Kimi vicdan borcunu gözyaşlarıyla ödedi, kimi teşekkür ve duayla. Ama Türkiye’nin bu en hazin sorununa, mafyanın sermaye kalemlerinden birine yapılan insani gönderme gündeme cuk oturdu. Kimin kaleminden çıktıysa, eline sağlık!

Bu arada evladını kaybeden anneyi saçlarına ak düşmüş halde canlandıran Sumru Yavrucuk’un oyunculuğu gözümü yaşarttı. Rahmetli anneannemi düşündüm. Anamı kaybettiğimizde bir gecede beyazlamıştı saçları. Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın...

FİGÜRAN ÇARŞISI

Papatyam (Star TV) reyting bombasıyım iddiası taşımayan, ama yayıncısını da hüsrana uğratmayan bir gülmece. Hikayeler Türk aile yapısına da uygun hani. Muhafazakar bir hali var ki bu da lazım... Her bölümde bir ana konu, yaşamın içinde deformasyona uğramış bir geleneğin hatırlatılması hali var. Bana göre toplamda enfes bir esnaf dizisi...

Özne esnaf olunca dizide çarşı-pazar ayrıntısı da bir hayli bol. Hani fazla mesai peşinde koşan figüranlara cenneti vaat eden işlerden... Sorun da burada işte, figüranlar Papatyam’da bir saniye oturmuyor yerinde. Önceki gece kasap Necati’nin dükkanı önündeki masalardaydılar. Sonra kafede gördük hepsini.

Çarşı pazarda sürekli onlar dolaşıyor, arada bir Necati Bey’in evinin kapısını da türlü kılıklarda çalıyorlar...
Biraz dikkatli gözlere göre galiba Papatyam’daki başrol oyuncusu figüranlar derim ben

 DİZİLERDE 2. EL PAZARI

ÖTV indiriminden sonra sıfır kilometre araç satışları patlamıştı. İndirim meselesi önceki gün bitti ve araçlar yine eski fiyatlarına döndü... Bu arada 2. el oto pazarları çok çaptan düştü. Fiyatlar ucuzladı ve o piyasada yaprak kıpırdamadı deyim yerindeyse. Bu kadar iktisadi girişin bir nedeni var elbette...

Dizilerde ikinci el otolar patladı. Patladı derken gerçekten yani. Kurtlar Vadisi minibüs, IV. Osman (Kanal 7) dizisi fragmanlarından gördüğüm kadarıyla kamyon patlattı.

Muhtemelen araba parçalayan birkaç diziyi kaçırdığımı da varsayarsak, ÖTV indirimi en çok dizilere yaradı diyebiliriz... Ya da 2. el piyasası diziler sayesinde ayakta kaldı. Galiba bu daha net bir tespit oldu!