Affedersiniz Ermeniyim

08 Ağustos 2014, Cuma 05:00
AA

Gazeteci ağabeyim Garbis Özatay başından geçen tuhaf bir olayı anlatmıştı: Yıllar önce bir haber için Erzurum’a gitmiş, orada kendisine bir yerel gazeteci yardım etmiş. Sonunda haberi toparlamışlar. Akşam sohbet sırasında yerel gazeteci Garbis Özatay’a sormuş: “Abi sen çok iyi bir insansın da ismin niye Garbis?”

Garbis Özatay da cevap vermiş, “Oğlum ben Ermeniyim de ondan.”

Yerel gazeteci bir an yutkunduktan sonra “Estağfurullah abi” karşılığını vermiş.

İşte öyle anlar vardır ki, bilinçaltımız bizi ele verir.

Hatta bilinçaltımızın bilincimizi ve dilimizi ne kadar kirlettiğini fark edemeyiz. Bazıları da bile bile bu kirli dili kullanır.

Hrant Dink cinayetiyle ilgili ne zaman yazı, haber, kitap yazsam hastalıklı ruhlar devreye girer; “Ermeni piçi”, “Ermeni dölü” derler bana. En masumu “Abi sen Ermeni misin?” diye sorar.

Neden, bu ayrımcı, aşağılayıcı dil? Çünkü bilinçaltımız kirli, kirletildi. Kir bilincimizi ve dilimizi esir alıyor. İşte o nedenle ‘Rum’ gibi, ‘Yahudi’ gibi ‘Ermeni’ kelimesi de hâlâ küfür amacıyla kullanılır.

O da yetmez, açgözlüler için “Agop’un kazı gibi yutmak” deyimi kullanılır. Sözünde durmayanlar için “Ermeni feneri gibi dönmek” deyimi dolaşır dillerde.

TDK sözlüğünde ayrımcı deyim

Yalnızca sokak mı? Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde bile yer bulur bu ayrımcı dil.

Açın bakın TDK Deyimler Sözlüğü’ne; bir işi yavaş yapanlar için “Ermeni gelini gibi (kırıtmak)” deyimiyle Ermeni kadınları aşağılayan o cümleyi görürsünüz. Başbakan Erdoğan’ın 2011’de “Ne Ermeniliğimiz, ne Yahudiliğimiz, ne çok affedersiniz Rumluğumuz kaldı” sözünden sonra şimdi de “Benim için neler söylediler. Gürcü’dür diyen oldu. Çıktı bir tanesi affedersin çok daha çirkin şeylerle, Ermeni diyen oldu” sözleri o bilinçaltının dışavurumudur.

Peki bu kirlenmiş bilinçaltını nasıl temizleyeceğiz? Hrant Dink söylemişti; Türk'ün ilacı Ermenilerde, Ermeni’nin ilacı Türklerdedir. Herkes kendi bilinçaltındaki kirleri temizlesin.

Ermenilerle ilgili bilinçaltımızdaki kirleri temizlemek bizim görevimizdir. İşte o zamana kadar, affedersiniz ben Ermeniyim.