Ağır sporlar düzeni bozabilir

16 Ağustos 2014, Cumartesi 05:00
AA

Ağır sporlarla uğraşan kadınlarda ya da atletlerde hormonal dengede bozulmalar görülebiliyor. Bu nedenle adet düzensizlikleri ortaya çıkabiliyor...

Spora bağlı olabilir mi?

[[HAFTAYA]]

25 yaşındayım, adetim hep düzenliydi. 1 aydır ağırlık çalışıyorum ve bu ay belirtileri olmasına rağmen adetim 4 gün gecikti. Spora bağlı bir durum olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, aşırı spor kadınlarda hormonal dengeyi bozabilir. Mesela atletlerde ve pek çok ağır spor yapan kadında benzer sorunları olduğunu görülmektedir.

Tiroid sorun yaratır mı?

28 yaşındayım, anne olmak istiyorum. Ama hipertiroidi nedeniyle tedavi görüyorum. Çocuk sahibi olabilir miyim?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, tiroid bezinin çok önemli işlevi vardır. Tiroidin az veya çok çalışması vücutta pek çok dengeyi bozabilir. Genel olarak bu iç salgı bezlerinin çalışmaları birbiri ile son derece iç içedir. Birinin bozukluğu çoğu kere diğerlerinin de çalışmasını etkiler. Özellikle tedavi edilmemiş hipotiroidli kadınlarda gebelik çok nadiren olabilmektedir. Hipertiroidi de ise kullanılan ilaçlar anne karnında bebeğe geçmekte ve onda tiroidin çalışması yavaşlamaktadır. Bu nedenle tedavide hastaya yetecek en az dozun seçilmesi gerekmektedir. Bir tiroid hastası gebeliğe başlamadan önce son durumunu doktoru ile değerlendirmeli ve bu bulguları kadın doğum uzmanı ile paylaşmalıdır.

Rahim ameliyat oldum

43 yaşında kadınım. Rahim ameliyatı oldum. Patoloji sonuçları iyi geldi. Nelere dikkat etmem gerekiyor? Cinsellik sorun yaratır mı? Bir de denize ne kadar sonra girebilirim?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, rahim ameliyatından sonra 30-40 gün sonra ameliyatı yapan doktorun sizi muayene etmesi ve her şeyin normal olduğunu söylemesi lazım. Bu süre sonunda artık normal hayata dönebilirsiniz, her şey serbest denebilir.

Rahim filmi zararlı mı?

2 yıldır evliyim. Eşimle 1 yıldır korunmuyoruz ama hamile kalamadım. Doktor rahmimde küçük bir yara ve mantar olduğunu söyledi. Bunun hamile kalamamamla ilgisi olabilir mi? Tahlil ve rahim filmi istedi. Tahlilleri yaptıracağım ama rahim filmi konusunda endişeliyim. Rahim filmi zararlı mıdır?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, basit enfeksiyonlar çok önemli olmayabilir. Ama rahim filmi önemli. Rahim filmiyle hem kanalların açık olup olmadığı hem de rahimde yapısal birtakım bozuklukların bulupu bulunmadığı anlaşılacak. Mutlaka çekilmeli. Rahim filminin korkulacak bir yanı yok. Kurallara uygun çekilirse hiçbir zararı da yoktur diyebilirim.