Anne-baba adayı sağlıklı mı?

25 Ağustos 2014, Pazartesi 05:00
AA

Hamileliğin oluşabilmesi için anne ve baba adayının sağlıklı olması, tüm testlerinin, hormon ölçümlerinin, erkekte sperm sayımının yapılması gerekiyor. Her şey tamamlandıktan sonra gebelik beklenmeye başlanabilir

[[HAFTAYA]]

Anne olabilir miyim?

39 yaşındayım ve anne olmak istiyorum. Normal yollardan anne olmam mümkün mü? Yaşımla ilgili hamilelikte sorunlar yaşar mıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, “Hamile kalabilir miyim?” sorusunu cevaplandırabilmek için yaşınızın dışında başka bilgilere de ihtiyaç var. Adetin 3’üncü günü hormonlarınızın ölçülmesi gerekiyor. Yumurtalıkların durumu ancak bu şekilde değerlendirilebilir. Ama daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. Bebek olabilmesi için erkekte de bir problem (spermde) olmaması gibi şeyler de gerekli. Ama okuyucumuzun yaşı nedeniyle artık beklemeye gerek yok. Normal yoldan gebe kalmayı beklemek yerine hormon sonuçlarınızı alıp bence bir tüp bebek merkezine başvurmanız daha akıllıca gibi gözüküyor. Size iyi şanslar diliyorum.

Çocuğum olmaz mı?

28 yaşında 2 senelik evli kadınım. 1 yıl önce kasıklarımda sancı, vajina içi ve dışında korkunç bir kaşıntı meydana geldi. Bu yüzden doktora gittim. Doktor, idrar yollarımda iltihap ve mantar olduğunu söyledi. İlaç tedavisi gördüm. Şimdi yeniden aynı sıkıntıları yaşıyorum. Biz eşimle çocuk sahibi olmaya karar vermiştik. Acaba bu durum çocuk sahibi olmamıza engel olur mu?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, vajinada görülen çeşitli enfeksiyonlar bahsettiğiniz şikayetleri yapabiliyor ve hakikaten çok rahatsızlık yaratıyor. Eğer hastalığı yapanın (bakteri, mantar veya başka bir parazit) ne olduğu anlaşılarak tedavi edilirse (vajinal akıntının tahlili ile) hem kısa sürede sonuç alınır hem de gereksiz yanlış ilaç kullanımı olmaz. Bu arada pek çok enfeksiyonun tedavisinde eşlerin beraberce tedavileri gerekiyor. Bu şekilde hastalığın tekrarlaması engellenebiliyor. Tekrar doktora başvurun ve tedaviye eşinizle beraber başlayın.

Prolaktin neden düşmüyor?

24 yaşındayım. 10 yıldır testosteron ve prolaktin tedavisi görüyorum. Birkaç senedir testosteron seviyem normal. Ama prolaktin düşmüyor. İlaçkullanıyorum. Bıraktığım zaman tekrar prolaktin yükseliyor. Adetlerim düzenli. Uzun zaman doğum kontrol hapı kullandım. Bu ileride ne gibi sorunlar yaratır?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, doktorunuz herhalde prolaktinin neden yükseldiğini araştırmıştır. Belki hipofiz bezinin incelenmesi gerek. Muayene etmeden bir tahmin yürütmek zor ama kullandığınız doğum kontrol hapları az da olsa prolaktinin yükselmesine neden olabilir. Bence doktorunuzla tekrar görüşün veya jinekolojik endokrinoloji bölümü olan bir merkeze başvurun.