Anneliği ertelemeyin

14 Ağustos 2014, Perşembe 05:00
AA

Ailenizdeki kadınlar erken menopoza girmişse sizin mutlaka tedbirli olmanız gerekiyor. Dengeli beslenin, stresten uzak durun ve kilonuz fazlaysa verin. Kariyeriniz nedeniyle anne olmayı erteliyorsanız elinizi çabuk tutun...

[[HAFTAYA]]

Erken menopoza girer miyim?

30 yaşındayım. Bizim ailede erken menopoz var. Teyzelerim 35 civarında menopoza girdi. Annem ise 30 yaşında menopoza girdi. Ben de menopoza erken girer miyim? Girmemek için neler yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, menopoza geç girmek için sizin yapmanız gerekenler; genel sağlık kurallarına uymak yani dengeli beslenmek, spor yapmak, fazla kilo almamak, stresten uzak durmak. Erken menopoza girmek yapısal sorun ve bunun genetik geçişle ilgisi olabilir. Yumurtalık fonksiyonlarının erken tükenmesi... Sizde de böyle bir tehlike olduğuna göre elinizi bebek açısından çabuk tutsanız fena olmaz. Sevgiler.

Enfeksiyon varmış ama geçmiyor

25 yaşındayım, evliyim 1 senedir adetimden 15 gün sonra idrar yollarımda yanma var. Sık idrara çıkma sorunu yaşıyorum. Üroloji, dahiliye ve kadın doğum uzmanlarına gittim. Hepsi enfeksiyon olduğunu söyledi. İlaç veriyorlar, kullanıyorum ama problem devam ediyor. Başka bir sorunum mu var?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, şikayetiniz hakikaten öncelikle bir enfeksiyon olduğunu düşündürüyor. Verilen ilaçlardan yarar görmüyorsanız üroloji uzmanına tekrar görünmenizi tavsiye ederim. Kadın hastalıkları ve doğum hekimi de endometriozis adı verilen bir hastalık açısından sizi incelemek isteyebilir. Muhtemelen kısa bir süre içinde sorununuz çözülecektir, sevgiler.

Doğum kontrol hapı yüzünden mi?

11 aylık evliyim. 4 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Adetim 1 ay gecikti. 2 defa gebelik testi yaptım ama sonuç negatif. Ayrıca sol kasığımda ağrı var. Acaba adetimin gecikmesi kullandığım doğum kontrol hapından kaynaklanabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, doğum kontrol haplarını kullanırken gebe kalmanız çok düşük bir olasılık. Adet gecikmenizin muhtemelen başka bir nedeni olabilir. Adet gecikmesi ile beraber kasıkta sancıdan da bahsediyorsunuz. Bence bir kadın doğum uzmanına başvurun ve şikayetlerinizin nedenini size meslektaşım söylesin.

Kötü bir şey var mı?

Bir ay önce ultrasona girdim. Doktora sonucu gösteremedim. Ultrasonda “Her iki over normal boyut ve lokalizasyonda olup sol overde 15 mm çapında olmak üzere birkaç adet fizyolojik folikül kisti mevcuttur” yazıyor. Kötü bir şey var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, USG yani ultrason sonucunuz tamamen normal. Akıntı için doktorunuz gerekli tetkikleri yaptıktan sonra uygun tedavi planını uygulayacaktır.