Bir türlü hamile kalamıyorum

28 Ekim 2009, Çarşamba 15:26
AA

Doktorum adetin ilk gününden itibaren 10-12-14-16 ve 17’nci günlerde bir gün arayla ilişkiye girmemizi söylemişti. Tarihlerde bir yanlışlık olabilir mi? Artık beklemekten yoruldum, hemen hamile kalmak istiyorum.

CEVAP: Doktorunuzun verdiği tarifler bence de uygundur. Yumurtlamanız normal, rahim filmi çektirdiniz, o da normal. Bundan sonrasını doktorunuz değerlendirmeli. Çünkü bütün bilgiler onda. Yumurtlamanızı artırmak için ilaç verebilir, yumurtlama gününüzde aşılama yaparak (İnseminasyon) gebelik şansını artırmaya çalışabilir, yani yapılacak daha birçok şey var. Bu iş daha da uzar, gebe kalamazsanız bir tüp bebek merkezi de size yardımcı olabilir. Bunları lütfen doktorunuzla konuşun.

Doğum kontrol hapını nasıl kullanmak gerekiyor? 2. sayfada...

Doğum kontrol hapını nasıl kullanmak gerekiyor?

Korunmak için doğum kontrol hapı kullanmaya başlayacağız. Kız arkadaşım adet bitiminde hap kullanmaya başlarsa etkili olur mu? Doğum kontrol hapını ilişkiye girmeden kaç gün önce almalı?

CEVAP: Doğum kontrol hapları adetin ilk günü kullanılmaya başlanırsa çok yüksek oranda koruyuculuğu vardır. Ertesi gün hapı şeklinde alınırsa 2-3 gün günde 2 tane almak da gebeliği önleyebilir ancak bu doğru bir korunma şekli değildir. Adetin bitiminden iki gün sonra normalde gebelik şansı çok yüksek değilse de bu tarihlere göre korunma kesin olarak yeterli değildir. Eğer ciddi olarak bir korunma yöntemi seçecekseniz bir doktor kontrolünden geçtikten sonra düzgün olarak doğum kontrol haplarını kullanmanızı öneririm.

Korunmadığımız halde çocuğumuz olmuyor

Benim 2 kızım var. 2 yıldır da yeni bir birlikteliğim var ve çocuk istiyoruz. Korunmadığımız halde çocuğumuz olmuyor. Doktora gittim, kistimin olduğunu söyledi. Başka bir doktor kist olmadığını söyledi. Ben aynı zamanda herediter siferistoz hastasıyım. Kanamalarım çok oluyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Sevgili okuyucumuz, yaşınızı bile yazmamışsınız. Yaş çok önemli. İki doğum yapmışsınız, doğumlar nasıl oldu? Son doğum kaç yıl önceydi? Sizde yumurtlama oluyor mu? Rahim kanalları (Tubalar) açık mı? Baba adayının sperm sayısı, yapısı nasıl? Bütün bunların bilinmesi gerek. Eğer bir tedavi uygulanacaksa bu bilgiler gerekli. Onun için sizin bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekiyor.

Koku gitti ama akıntım bitmiyor

Benim sorunum yumurtalıklarımdaki iltihap. Önceden kokulu akıntım oluyordu. Bir ilaç kullandım sonra koku kalmadı. Ama akıntım hâlâ devam ediyor, çocuk sahibi olamıyorum. Doktora gittim ama akıntım bitmiyor. Bana yardımcı olur musunuz? Bir de hamile kalmak için eşimle ne zaman ilişkiye girmem gerekiyor?

CEVAP: Yumurtalıklarda iltihap olması, çoğu zaman vajinal akıntıya neden olmaz. Bu akıntılar vajina ve rahim ağzının hastalıklarında (daha nadir de rahmin iç kısmının hastalıklarında) görülür. Vajinal smear alınarak akıntının nedeni araştırılamalı. Gerekirse kültür alınabilir. Çocuk sorununa gelince, herkeste aynı olmamakla beraber adetin ilk gününden itibaren sayarsanız 11-16’ncı günler arası gebelik için şansın en fazla olduğu dönemdir.

 

 

 

4