Değerlendirme yaşa göre yapılır

23 Şubat 2015, Pazartesi 05:00
AA

20’li yaşlarda cinsel ilişkiye girerken korunmak ve anneliği ertelemek uygun olabilir. Ama anne adayının yaşı 35 civarındaysa vakit kaybedilmemeli. Çünkü kadının yumurta sayısında düşüş ve kalitesinde değişiklik olabiliyor

Çocuk yapmam zorlaşır mı?

2 yıllık evliyiz ve korunuyoruz. Bir yıl daha korunmak istiyoruz. Uzun süre korunmamız daha sonra çocuk yapmamıza engel olur ya da zorlaştırır mı? Yumurtamın tembelleşmesi mümkün mü? CEVAP Sevgili okuyucumuz, bu sorunuza cevap verebilmek için sizin hakkınızda bilmemiz gereken şeyler var. Eğer 20 yaşındaysanız önünüzde beklemek için uzun bir süre var. 1 sene, 3 sene ve belki daha da fazla. Ama yaşınız 35 civarındaysa ve bebek istiyorsanız hiç beklememeniz bence daha uygun. Yaş ilerledikçe yumurtalıkların rezervi (yani içindeki yumurtaların sayısı) azaldığı gibi yumurtaların kalitesinde de değişiklikler oluyor. Ayrıca 35 yaş üzerindeki gebeliklerde bebekte genetik bozuklukların görülme oranında da bir artış başlıyor. Bu anlattıklarımdan 35 yaşında gebe kalınmaz veya kalınırsa çocukta anomali oranı mutlak artar diye bir sonuç çıkarmayın. Ben ideal olan yaşı anlatmaya çalıştım. Pekala ileri yaşlarda da gebe kalınıp belirli kontrolleri ve testleri yaptırarak normal sağlıklı bebekler doğurulabilir.

[[HAFTAYA]]

Ufak kanamalar oluyor


Adet dönemime daha 15 gün var. 2 gündür biraz kanlı fazla akışkan olmayan bir sıvı geliyor. Ara ara ufak kanamalar oluyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir? CEVAP Sevgili okuyucumuz, adet arasında bazen ufak kanamalar olabilir. Buna yumurtlama kanaması denir. Bunun dışında dış faktörler (stres, iklim değişiklikleri, seyahatler vb) adet düzenini etkileyebilir. Yaşınıza bakınca bunlardan başka bir şey aklıma gelmiyor. Siz yine de adetlerinizi takip edin. Gelecek aylarda da bu çeşit düzensizlikler olursa bir kadın-doğum uzmanına görünürsünüz.

Eşimle birlikte ilaç kullanıyoruz


28 yaşında, 2 yıldır evli bir kadınım. 5 aydır hap almıyorum ama hamile kalamadım. Doktor smear testi yaptı, rahim ağzında kızarıklık ve iltihap olduğu söyledi. Eşime ve bana ilaç verdi. İlaçlara devam etmemizi söyledi. Bir de adet dönemine 1 hafta kala siyah renkli akıntım oluyor. Bütün bunlar çocuğumun olmasına engel mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, doktorunuz size smear testi yapmış ve muhtemelen bir enfeksiyon (belki de mantar) saptamış. Kontrolde de ilaçları tekrar kullanmanızı önermiş. Demek ki hastalığınız tam olarak geçmemiş. Bence mutlaka tedaviyi tamamlayın. Ayrıca 4-5 ay çocuk olmaması önemli değil. Sağlıklı karı-kocaların bile 1 sene içinde ancak yüzde 70-75’i gebelik elde edebiliyor, telaş etmeyin. Adet öncesi lekelerin olması belki ufak bir hormonal bozukluğun işareti olabilir. Doktorunuza başvurursanız, gerekli ilacı o da lüzumlu görürse verecektir.