Doğum kontrol hapı sivilceleri geçirir mi?

21 Ekim 2009, Çarşamba 10:11
AA

22 yaşındayım, adetlerim düzenli olmadığı için doktora gittim. Doktor adetleri düzene sokmak için doğum kontrol hapı verdi ve bu ilacı kullanırsam yüzümdeki sivilcelerin de geçeceğini söyledi. Sizce bu doğru mu? Yani cildimdeki sorun düzelir mi?

CEVAP:
Doğum kontrol hapları yumurtalıklar üzerinde yaptığı etkiyle hem adet kanamalarını düzene sokuyor hem de yumurtalıklardan çıkan erkeklik hormonuna benzer etkisi olan maddelerin çıkışını etkiliyor. Ve ciltte bir düzelmeye neden oluyor. Doktorunuzun tavsiyelerine bence uyun.

İki kez kürtaj yaptırdım

21 yaşımdayım ve bundan önce 7 ay arayla 2 kez kürtaj yaptırdım. İkincisi 2008 Aralık’ta oldu. 8 ay sonra da düğünüm olacak. Tekrar gebe kalabilir miyim? Çocuğum olmaz diye korkuyorum.

CEVAP:
Kürtaj esnasında ve kürtajdan sonra bir komplikasyon çıkmamışsa (Kanama, enfeksiyon, aşırı küretaj yapımına bağlı olarak rahim içinde yapışıklık ve kürtaj esnasında rahim delinmesi gibi) tekrar gebe kalmanızda bir sorun olacağını sanmıyorum. Düzgün cinsel hayatınız olduktan sonra (Bu süre 6 ay denilebilir) hala gebe kalamıyorsanız, o zaman bir kadın doğum hekiminin kontrolü gerekebilir.

43 yaşında bir gebeyim, ne gibi riskler taşıyorum?
43 yaşındayım ve ikinci çocuğuma 3 aylık hamileyim. İlk çocuğum 11 yaşında ve çok sağlıklı. Mesleğimden dolayı yoğun çalışıyorum. Bu yüzden ikinci bebek için geç kaldım. Bebeğim konusunda yaşımdan dolayı biraz endişeliyim. Ama onu doğurmayı çok istiyorum. İleri yaşta bir gebe olarak ne gibi riskler taşıyorum? Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP:
Sevgili okuyucumuz, çok önemli bir konuyu soruyor. 35 yaşından sonraki gebeliklerde, çocukta birtakım kromozom anomalilerinin olma riski artmaya başlıyor. İlerleyen yaşla bu risk de artıyor. Siz 3 aylık gebe olduğunuza göre çok geç kalınmamış. Bu konu ile uğraşan kadın doğumcu arkadaşlarımıza (prenatolog) başvurursanız onlar belirli testler yapar. Ultrasonla bebeğinizi inceleyip size yardımcı olurlar. Sizin yaşınızdaki bir anne adayı için çoğu zaman çocuğun içinde bulunduğu sudan bir örnek alıp inceleme yapmak gerekiyor (amniosentez). Sonuca göre doktorunuz size bebeğinizin sağlığı ile ilgili bilgi verecektir. Umarım, her şey istediğiniz gibi olur.

Ne zaman hamile kalırım?
4 yıldır doğum kontrol hapıyla korunuyordum. Ancak 1 ay oldu, hap kullanmayı bıraktım. Ne zaman hamile kalabilirim?
CEVAP: Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra 1-2 ay beklemek bence yerli. Bu ilaçları kestikten sonra hipofiz bezinden salgılanan hormonlar normale oranla çok daha fazla salgılanıyor ve bu da kadının gebe kalmasını kolaylaştırıyor.