Doğum sonrası cinsellik

26 Kasım 2009, Perşembe 11:44
AA

Yeni doğum yapmış kadınlarda lohusalık dönemi 40 gün sürer. Bu zaman içinde rahim küçülür, eski haline döner, rahim ağzı kapanır. Cinsel ilişkiye girmek için 40 gün beklemek en iyisi yoksa birçok enfeksiyon ortaya çıkabilir.

Ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?

Ben yeni doğum yapmış, 29 yaşında bir kadınım. Ne zaman eşimle cinsel ilişkiye girebilirim?

CEVAP: Doğumdan sonra lohusalık dönemi 40 gün kadardır. Bu süre içerisinde rahim küçülür, normal hale döner. Rahim ağzı kapanır ve normal hayata da ancak lohusalık bittikten sonra başlanır. Doğumdan kısa süre sonra cinsel ilişkide bulunmak birçok enfeksiyonun oluşmasına neden olabilir. Özellikle doğumdan sonra meydana gelen enfeksiyonlar tehlikeli ve tedavisi de zor olabilir. Beni dinlerseniz lohusalığın bitmesini beklemekte yarar var.

Acaba menopoza mı girdim?

41 yaşında, 4 çocuk annesi bir kadınım. Geceleri ellerimin uyuşuyor ve çabuk yorulup bitkin düşüyordum. Psikiyatriste başvurdum, vitamin verdi. Uyuşma geçti ama hâlâ bitkin düşüyor ve nefes alamadığımı hissediyorum. Dahiliye uzmanına başvurdum ama sorunum sürüyor. Menopoz olabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP: Bahsettiğiniz şikayetler psikolojik olabilir, kalp veya dolaşım sistemi ile ilgili olabilir. Bunun için dahiliye uzmanı gereken tetkikleri yaparak bir sorun olup olmadığını söyleyebilir. Menopoz ihtimaline gelince; menopozda çok çeşitli problemleri bir arada görmemiz mümkün. Ancak kanda yapılacak hormon testleri böyle bir durumun olup olmadığını hemen gösterir. Eğer yumurtalıktan çıkan hormonlar azalmışsa (Buna menopoz başlangıcı diyebiliriz) doktorunuzun vereceği çok düşük miktardaki hormonlarla şikayetleriniz süratle düzelecektir.

Biyopsi yaptırmam şart mı?

43 yaşındayım ve 23 yıllık evliyim. Her yıl yaptırdığım kontrollerden önce doktora gittim. Çünkü geçen ay adet görmem gereken tarihte sadece lekelenme oldu. Tahlil sonuçlarını size yazıyorum. Doktorum “Biyopsi gerekiyor” dedi. Acaba gerçekten gerekiyor mu? Siz ne dersiniz?

CEVAP: Yolladığınız raporlarda ultrason muayenesinde rahmin iç tabakası (Endometrium) gayet düzenli ve kalınlığı normal (Rahimde tehlikeli olan pek çok hastalıkta rahmin bu tabakasında düzen bozulmaktadır). Rahimde birkaç myom var ama bence önemli gözükmüyor ve kan tahlillerinde CA 125 çok az yüksek (Bunun da çok anlamlı olduğu söylenemez). Bunun yanında hormon değerleriniz normal. Sonuçta beni rahatsız eden fazla bir sorun yok gibi gözüküyor. Yalnız şunu her zaman söylüyorum. Sizi gören, sizi muayene eden kişinin sözlerine de önem vermek gerekiyor. Bu nedenle doktorunuzla konuşun. Biyopsi yapmakta ısrarlı mı? Bir süre takip etmek fikri ona çok mu yanlış geliyor? Biyopsi denen şey 3-5 dakikalık bir olay. Eğer doktorunuz ısrar ediyorsa yapılmaması için bence çok da direnmeyin. Sevgiler...