Düşük nedeni mutlaka bulunmalı

07 Mart 2015, Cumartesi 05:00
AA

 

Bazı kadınlar gebe kalmakta sorun yaşamadıkları halde sürekli düşük yapıyor. Bu düşükler mutlaka önemsenmeli, nedeni araştırılmalı ve genetik olup olmadığına bakılmalı. ‘Bir gün tutar’ diye beklerseniz boş yere zaman kaybedersiniz

Akıntı sorun yaşatır mı?

26 yaşında ve bekarım. Son 1 senedir sanırım akıntım var. Sarıya yakın bir renk ve kokulu. Cinsel hayatım yok. Bana sağlık sorunu yaşatır mı? CEVAP Sevgili okuyucumuz, akıntı genital organlarda bir enfeksiyonun olduğunu gösterir. Enfeksiyon vajina, rahim ağzı veya rahimde olabilir. Nadir olarak yumurtalık veya kanallardaki (Tuba) hastalıklar akıntıya neden olabilir. İlişkisi olmayan birinde de çeşitli şekillerde (banyo ve tuvaletlerden, kirli ellerden, havuz vb.) enfeksiyon alınabilinir. Bunun dışında birçok kadının kullandığı özel temizlik malzemeleri de zaman zaman bu tip şikayetlere yol açabilir. Önce muayene olup akıntının tahlil edilmesi ve sonuca göre de tedavi uygulanması gerekiyor.

[[HAFTAYA]]

Adetlerim düzenli değil

28 yaşındayım. Hipotiroidi hastasıyım. Aralık’ta 3 haftalık bebeğimi düşürdüm. Doktor ilaç verdi. “Hamile kalmak için bir adet dönemi geçir” dedi. Yeniden gebe kaldım ama düşük yaptım. Moralimiz çok bozuk. Kilo sorunum ve adet düzensizliğim var. Biz ne yapacağız? Acaba bunlar da etkiler mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, erken gebeliklerde düşüğe nedeni olacak pek çok faktör var. Siz iki düşük yaptığınıza göre incelenmeli ve düşük nedenleri araştırılmalı. Rahmin yapısı, hormonal durum, geçirilen enfeksiyonlar, bağışıklık ve genetik gibi nedenler araştırılmalı. Yeni bir gebeliğe bunların sonuçları alındıktan sonra başlamalısınız. Araştırmalara başlamadan söyleyeyim ki şu kilo sorununu halledin. Aşırı kilo pek çok konuda sağlığı bozuyor, gebeliğin oluşmasında, gebelikte ve doğumda çeşitli olumsuzluklara neden oluyor.

Sebebini kimse bulamıyor

34 yaşında kadınım. 7 kez düşük yaptım. Hep gebe kaldım, düşük yaptım. Bugüne kadar gittiğim doktor bana yardımcı olmadı. Bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim. Nerede, nasıl bir araştırma yaptırmam gerekiyor? Kime müracaat etmeliyim? CEVAP Sevgili okuyucumuz, durumunuz hakikaten az görülen bir durum. Bu kadar ısrarla gebe kalıp bebeğin sonunda düşmesi akla genetik bir sorunun olup olmadığını getiriyor. Birçok kereler muayene olduğunuza göre herhalde rahimle ilgili yapısal bir bozukluk, düşüğe neden olabilecek bir metabolizma hastalığı veya kronik bir enfeksiyon yoktur. Mutlaka eşinizin de sperm analizi incelenmiştir. Bunlar dışında genetik nedenler akla geliyor. Benim tavsiyem, genetik bölümü de olan tam donanımlı bir merkeze müracaat etmeniz ve orada yeniden eşinizle beraber değerlendirilmenizdir. İyi şanslar diliyorum.