Düsükten 2-3 ay sonra gebe kalınabilir

29 Mart 2015, Pazar 01:14
AA

Düşük yapan bir kadında önce bunun nedenleri araştırılmalı. Kan sayımı, kan grubu, gebelikte enfeksiyon yapan ve düşüğe neden olan hastalıklar, erkeğin sperm tahlili gibi. Her şey tamamsa 2-3 ay sonra yeniden gebelik mümkün

[[HAFTAYA]]

Gebelik belirtisi olabilir mi?

26 yaşındayım. Şimdiye kadar korunuyorduk. Bir aydır korunmuyoruz ama hamilelik olmadı. Çevremdekiler korunduğumuz için rahmin tembelleştiğini söylüyor. Adetim biteli 7 gün oldu. Bittiğinden beri 2 kez beraber olduk. Sizce hamile kalma şansım ne kadar? Adetlerim düzenli. Bir de memelerimde ağrılar var. Acaba gebelik belirtisi olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, korunmak rahmi tembelleştirmez. 1-2 ay gebelik olmadı diye panik yapmaya da gerek yok. Daha önceki yazılarımda gebeliğin yumurtlama günü ile ilgili olduğunu ve bunun da kadınlarda çok değişken olduğunu yazmıştım. Yine tekrar edeyim, sıklıkla yumurtlama günü adetin ilk günüden sayarsanız 10-16’ncı günler arasında oluyor. Ama bu kesin ve her kadın için geçerli bir kural değil. 10-15 gün kadar bekleyebilirseniz gebe kalıp kalmadığınız anlaşılır. İyi şanslar diliyorum.

Ne kadar beklemeliyim?

28 yaşındayım, 1.5 yıllık evliyim. Ben 3 ay önce düşük yaptım. Acaba hamile kalmak için ne kadar beklemem gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, düşük yapan bir kadında önce düşük neden oldu, bu araştırılmalı. Her zaman nedeni bulamıyorsak da düşük nedenleri bence araştırılmalı ve ondan sonra yeni bir gebeliğe başlamalı. Çok kısaca nelere bakılabilir? Kan sayımı, kan grubu, şeker yükleme testi, gebelikte enfeksiyon yapan ve düşüğe neden olan hastallıklar. Gerekirse rahim filmi, eşinizin sperm tahlili ve gerekli görülürse genetik araştırmalar, hormonlar vb. Her şey tamamsa 2-3 ay sonra yeni bir gebeliğe başlayabilirsiniz.

Rahim ağzı kanserinden korkuyorum

49 yaşındayım ve ayda 1 ya da 2 kez kısa süreli kanamalarım oluyor. Acaba bu kanamaların bir süresi var mı? Nasıl takip edebilirim? Rahim ağzı kanserinin belirtisi mi?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, rahim ağzı kanserinin ilk belirtileri kanlı akıntı, ilişki sonrası kanama ve düzensiz kanama olabilir. Her zaman söylendiği gibi aslında bu belirtilerin ortaya çıkması hastalığın erken yakalandığı anlamına gelmez. Bu nedenle de her sene smear testinin yaptırılması şiddetle tavsiye edilir. İnsan vücudunda daha kanser başlamadan yakalanma şansı veren smear testten daha başarılı bir yöntem yoktur. Bunu unutmamalı ve ısrarla doktorlar hastalarına ve kadınlar da birbirlerine bu imkanın olduğunu hatırlatmalıdır. Sevgili okuyucumuz, her kanama anomalisi mutlaka kötü bir hastalık anlamına da gelmez. Herhalde smear yaptırmanız, muayene olmanız gerektiğini bu satırları okuduktan sonra anlamışsınızdır.