Eksilen hormon dısarıdan veriliyor

19 Ağustos 2014, Salı 05:00
AA

Menopoza giren kadınlarda cinsel isteksizlik görülüyor. Çünkü eksilen hormonlar nedeniyle vajinada kuruluk, duvarlarında incelme ve kısalma oluyor. Çaresi menopoza girerken eksilen hormonların dışarıdan verilmesi...

Nişanlımda dermoid kist varmış

[[HAFTAYA]]

29 yaşındayım, nişanlım da 26 yaşında. Nişanlımda dermoid kist varmış. Doktor “Ameliyat” dedi. Dermoid kistin başka tedavisi nedir? İlaçla geçer mi? Hayati tehlikesi var mıdır? Birkaç aya evleneceğiz, sorun çıkar mı?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, yumurtalıkta saptanan dermoid kist aslında bebek ana karnında gelişirken başlayan bir hadise. Yani yumurtalığın bu kisti çok uzun zamandan beri nişanlınızda olan bir şey. Dermoid kistin tek tedavisi cerrahidir yani ameliyat. Bunun ilaçla geçmesi söz konusu bile değil. Dermoid kist genellikle iyi huylu (Selim) bir kisttir. Nadiren bunun kötü huylu tipi de görülebilir. Ameliyat etmeden çoğu kere kistin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu anlamak mümkün olamaz. Size şimdiden mutluluklar diliyorum, sevgiler.

Eşim ilişkiden kaçıyor

Karım 54 yaşında ve menopozda. Artık cinsel ilişkiden zevk almıyor. Bu isteksizlik 3-4 yıldır devam ediyor. Kuruluktan dolayı acı çekiyor. Benim isteğimde hiç azalma yok. İkimiz de gerginlik içindeyiz. Eşim doktora gitmek istemiyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, doktora başvurmadan bu sorunun çözülebileceğini sanmıyorum. Menopozda eksik olan hormonlar nedeniyle vajinada kuruluk ve vajina duvarlarında incelme, hatta kısalma ve daralma olmaktadır. Bu değişiklikler doğal olarak ilişkinin ağrılı olmasına neden oluyor. Bunun çaresi menopoza girerken eksilen hormonların dışardan verilmesi (yani hormon tedavisi yapılması) ve biraz da vajinal yoldan kullanılan kayganlaştırıcı kremlerden yararlanılmasıdır. Bunların dışında psikolojik yardım alınması da gerekli olabilir, sevgiler.

Prolaktin hormonum yüksekmiş

32 yaşındayım, 3 yıllık evliyim. 6 aydır korunmuyorum ama hamile kalamadım. 1 yıl önce yapılan testlerde prolaktin hormonu seviyesi yüksek çıktı. Bu durum gebeliğe engel mi?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, prolaktin hormon yüksekliği yumurtlamanın durmasına (hatta adetlerin de durmasına) neden olarak gebeliği engeller. Önce prolaktinin neden yüksek olduğu araştırılmalı, sonra prolaktin seviyesi düşürülmeli. Bunun için gerekli ilaçlar kullanılırsa her şey yoluna girer ve istediğiniz gebelik olur.