Film çekilip duruma bakılmalı

01 Ağustos 2014, Cuma 05:00
AA

Dış gebelik geçirdiğinizde ameliyatla kanallardan biri alınır. Diğer taraf sağlam ve geçirgense gebelik için pek sorun çıkmaz. Ama bu tip ameliyatlardan sonra karın içinde yapışıklık olabilir. Bu yüzden rahim filmi çekilir ve duruma bakılır

[[HAFTAYA]]

Dış gebelik geçirdim

32 yaşındayım. Eşim de 34 yaşında. Bir çocuğumuz var, ikinciyi yapmak istedik. Dış gebelik geçirdim. Ameliyat oldum. Korunmuyoruz ama hamile kalamıyorum. Acaba gebe kalabilir miyim?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, dış gebelik ameliyatında muhtemelen kanallardan biri (tuba) dış gebelik olan taraf alınmıştır. Diğer taraf sağlamsa ve geçirgenliği devam ediyorsa gebelik için sorun olmaması gerekir. Batın ameliyatlarından sonra az veya çok yapışıklıklar olabilir. Bu nedenle rahim filmi çektirmeniz uygun olur. Eğer rahim filminde herhangi bir problem yoksa doktorunuz daha sonra gebe kalmanız için gerekli tedaviyi uygular. Umarım kısa sürede istediğiniz gebelik olur. Sevgiler.

Neden sebebi bulunamıyor?

Eşim 3 defa düşük yaptı. Bütün tahlilleri yaptırdık. Genetik araştırma da yapıldı. Nasıl hareket edebiliriz?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, tekrarlayan düşüklerin nedenini araştırırken pek çok nokta söz konusu olur. Eşinizde araştırma yapılmış ve neden bulunamadan yeni gebelik denenmiş. Günümüzde bu konu ile ilgili çalışma yapılmakta ve hâlâ düşük nedeni bulunamayan vakalar da bulunmaktadır. Sizin bir üniversite kliniğine müracaat ederek gerekli araştırmalara orada devam etmenizi önerebilirim.

Etkisi ne kadar sürer?

29 yaşındayım, 1 yıllık evliyim ve eşimle çocuk sahibi olmaya karar verdik. Ben 8 aydır doğum kontrol hapı kullanıyordum. Şimdi ilacı bırakacağım. Acaba ilacın koruma etkisi ne kadar sürer?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, doğum kontrol hapları kullanıldığı sürece gebeliği engeller. Bıraktıktan sonra hipofizden (Beyinde hormon salgılayan bir bölge) aşırı hormon salgılanır ve bu yumurtalıklarda yumurtlama işlemini hızlandırır. Yani ilacı bıraktıktan sonra gebe kalma şansınız bir ölçüde artar.

Nasıl korunmalıyız?

27 yaşındayım. Bir süre çocuk istemiyoruz. Acaba erkek mi, kadın mı korunmalı? Prezervatif mi yoksa doğum kontrol hapı mı daha etkili?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, gebeliği önlemek için bilinen en güvenli yöntem doğum kontrol hapları ve rahim içi araçlardır (spiral). Bunun dışındaki yöntemlerin güvenlikleri farklı oranlarda değişmektedir. Erkeğin korunması da (kondomla) iyi bir seçenek olabilir. Ama zaman zaman kazaların olduğunu da biliyoruz. Bu kararı verirken doktorunuzla görüşmeniz yararlı olabilir.