Gebe kalırken sorun yaratıyor

18 Şubat 2015, Çarşamba 05:00
AA

Çikolata kisti oluştuktan sonra en kesin tedavi yolu ameliyat. Eğer zamanında fark edilmezse kist daha da büyüyor ve sağlam yumurtalığa zarar veriyor. Ayrıca karın içindeki dokularda yapışıklığa neden olup gebeliği engelliyor

İlişkide ağrım oluyor hap yüzünden mi?

İlişkiye girdiğimde, hamile kalmamak için hangi doğum kontrol hapını kullanmalıyım? Doktor, yumurtalıklarımdaki myomlar için hap verdi. İlişkiye girerken ağrım oluyor. Ne yapmalıyım? CEVAP Sevgili okuyucumuz, şikayetlerinizin önce nedeni araştırmalı... Ağrıların nedeni nedir? Endometriozis denen hastalık (Ağrılı adetlerin önemli sebeplerinden biridir ve çoğu kere karın içinde yapışıklıklara neden olur) Alt karındaki iltihaplar (Rahim ve yumurtalıklara ait enfeksiyonlar), genital organların iltihapları, (Vajina ve rahim ağzının iltihapları) ve çok daha ender olarak genital organların tümörleri bu şikayetleri yapabilir. Önce bunlar araştırılmalı... Doğum kontrolü için uygun bir ilacı doktorunuz durumunuza göre seçecektir.

[[HAFTAYA]]

Ameliyat şart mı?

32 yaşında, 2 yıldır evli kadınım. Çikolata kistim var. Doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ameliyat olursam iyileşme şansım var mı? Başka tedavi yöntemi yok mu? Anne olmamı engeller mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, çikolata kisti oluştuktan sonra ilaçla tedavisi yok gibi. Bu kistik yapı alınarak tedavi yapılıyor. Hastalık tedavi edilmeden uzun süre geçirilirse ve kist büyürse sağlam yumurtalık kısmı azalıyor. Endometriozis adlı bu hastalığın bir özelliği karın içindeki dokular arasında yapışıklıklara neden olması. Bu yapışıklıklar rahim kanallarını (Tubaları) tıkarsa gebe kalmayı zorlaştırır veya gebeliğe engel olabilir. Ama bu da çok önemli problem artık değil. Kanalları kapalı olanlarda tüp bebek yapılarak kısa sürede gebelik elde edilebiliyor.

Neden gebe kalamıyorum?


26 yaşındayım, 3 yıllık evliyim. Hiç korunmadığımız halde çocuğumuz olmuyor. Eşimin sperm sayımı yapıldı, normal. Doktorum “Yumurtaların yavaş çalışıyor ve zayıf” dedi. Daha önce adetlerim düzensizdi. Adet düzenleyici ilaç kullandım. Şimdi adetlerim düzenli. Son gittiğim doktor bir iğne verdi. Onu da bir ay kullandım. Ama gebe kalamadım. Çok üzülüyor, stres yapıyorum. Siz ne önersiniz? CEVAP Sevgili okuyucumuz, gebe kalmak istediği halde gebe kalamayan birinde başlıca yapılması gereken şeyler şunlar: Jinekolojik muayene ve ultrasonografi, eşin sperm testi, hormonların ölçümü, yumurtlamanın olup olmadığının tayini. Bunların hepsi normal ve hâlâ gebelik olmuyorsa daha özel muayene ve testlere ihtiyaç duyulabiliyor. Sizde de bugüne kadar gebeliği engelleyen bir sorun bulunmadıysa infertilite (kısırlık) ile uğraşan bir doktor veya bir merkeze müracaat etmenizde yarar var. Yalnız hemen şunu da söylemem gerekiyor ki stres bu konuda en olumsuz faktörlerden biri. Bugünkü teknoloji ile neredeyse rahmi ve yumurtalığı olan herkesin gebe kalabileceği düşünülebilir.