Gebe kalmayı kolaylastırmaz

02 Ağustos 2014, Cumartesi 05:00
AA

Anne adayına hamilelikten önce çocukta meydana gelecek yapısal bozuklukların önüne geçebilmek için folik asit yani vitamin takviyesi yapılıyor. Ama bu vitaminin kullanılması kadının gebe kalmasını kolaylaştırmıyor. Bu sadece bir önlem...

[[HAFTAYA]]

Düşük yaptım

30 yaşındayım ve 2 yıllık evliyim. Anne olamıyorum. Bir kez düşük yaptım. 6 ay sonra doktor folik asit verdi ama gebe kalamadım. Testlerde sorun yok. İkinci gebelikte düşük riski olur mu?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, doktor folik asit vermiş ve vermeye devam ediyor. Önce ne işe yarar bakalım: Folik asit, gebeliğin başında çocukta muhtemel olacak yapısal bazı bozuklukları engellemek için verilen bir vitamin. Gebe kalmanıza katkıda bulunacağını zannetmiyorum. Sizde yapılması gerekenler şunlar: Yumurtlamanın olup olamadığına bakılmalı. Bunu hormon testiyle anlamak mümkün değil. Bir gebelik ve düşük yaşamışsınız. Acaba rahim kanallarında tıkanıklık mı var? (Rahim filmi çektirmelisiniz). İlk gebeliklerde düşük olması çok ender bir şey değil. Ama 2-3 kere düşük yapanlarda neden düşük oluyor diye inceleme şart. Bunları doktorunuz değerlendirir, istediğiniz bebeğinize kavuşursunuz.

Adetim düzensizleşti

20 yaşındayım. 28-29 günde bir adet görürdüm. Ama 6 aydır çok düzensiz. 31-34 günde bir oluyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, adet düzensizlikleri gençlerde stres ile çok yakın ilişkili. Psikolojik etkiler, mevsim değişiklikleri, erken veya geç adet olmaya neden olabilir. Bunun yanında daha ciddi nedenlerde de düzensizlik görülür ama daha az. Doktora müracaat edip gerekli kontrolleri yaptırın. Muayene ve tahlillerde her şey yolunda ise, belki birkaç günlük tatil iyi gelebilir. Doktorunuz belki de hormonları düzenleyecek bir ilaç verebilir.

Çok ağrım oluyor

30 yaşında ve 1.5 yıllık evliyim. Adet öncesinde olmak üzere kokulu ve koyu akıntım oluyor. Adetimin ilk gününü çok ağrılı geçiriyorum. Neden olduğunu söyler misiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, jinekolojik muayene tavsiye etmekle başlayacağım. Akıntınızın neden olduğunu anlamak için smear testi şart. Bu testle akıntı hatta kokulu akıntı yapacak enfeksiyonların önemli bir kısmını tanımak mümkün. Akıntı nedeni anlaşılırsa doğru ve süratli tedavi edebilmek kolay. Adetin ağrılı geçmesi için de muayene şart. Rahimde, yumurtalıklarda problem mi var, bu anlaşılmalı. Belki de endometriozis denen hastalık var ki pek çok kadında ağrılı adetle kendini belli ediyor. Bu da araştırılmalı (Genellikle ultrason bilgi verebiliyor gerekirse laporoskopi dediğimiz ufak bir aletle karna girip iç organları inceleyerek teşhis konulabiliyor).