Gebelik şekerini ihmal etmeyin

02 Aralık 2009, Çarşamba 11:03
AA

Hamileyim, şekerim yüksek çıktı, ne yapmalıyım?

26 haftalık hamileyim. 50 mg yüklemeli şeker testi yaptırdım. Sonucu 168 çıktı. Sanırım 140 olması gerekiyormuş. Şu anda çok endişeliyim. Bu durumun çocuğuma bir etkisi olur mu? Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Gebelikte yapılan bu şeker yükleme testi sizin gebelik diyabeti (Gestasyonel diyabet) olduğunuzu gösteriyor. Bu konuda tecrübeli bir doktorun sıkı kontrolü altında olmanızda yarar var. Gebelik süresince diyet yaparak veya gerektiğinde insülin kullanılarak kan şekeri dengede tutulmalı. Kontrolsüz giden bir gebelikte annenin böbrek enfeksiyonu (Pyolonefrit), vajinada mantar enfeksiyonu (Candida enfeksiyonu) riski artmaktadır. Bebekte ise iri çocuk (4 kilo üzeri) olasılığı, akciğerlerin gelişiminin yavaş olması, doğumun daha zor ve fetal distres (bebeğin sıkıntıda olması hali) amnion sıvısında artış olabileceği gibi doğumdan sonra da bebekte ani kan şekeri düşmeleri görülebilir. Burada bütün sorun sizin tavsiyelere kesin olarak uymanız ve doktorun tavsiyelerini dinlemenizdir. Gestasyonel Diyabetli annelerin bebeklerinde ciddi bir anomali artışı yoktur.

Erken menopoz yüzünden anne olamayacak mıyım?

31 yaşında, bekar bir kızım. 1.5 yıl önce adet düzensizliği nedeniyle yapılan testler sonucu hipertiroidi tanısı konuldu. Son üç aydır adet görmediğim için başka bir doktora başvurdum. Erken menopoza girdiğimi söyledi. Bazı testler yapıldı onları yolluyorum. Erken menopoz tanısı doğru mu? Doğruysa tedavisi var mı? Ben anne olmak istiyorum.

CEVAP: Sevgili okuyucumuz, hormon değerleri ve ultrason raporuna göre sizin yumurtalıklar yeterince çalışmıyor ve gereken hormon üretimini yapamıyor. Bu durumda yapılacak şey eksik olan hormonu dışarıdan (İlaç olarak) vermektir. İlacınızı düzgün kullanırsanız adet görebilirsiniz ve hormon eksikliğine bağlı hemen hemen hiçbir şikayetiniz olmaz. Gebe kalma meselesine gelince; korkarım sizin gebe kalmanız normal şartlarda pek mümkün gözükmüyor. Ülkemizde yasak olan fakat yurt dışında pek çok ülkede yapılabilen bir yöntem ile (Genç bir kadından alınan yumurta hücresi hastanın eşinin spermi ile döllendikten sonra tüp bebek yöntemi ile gebelik oluşturuluyor) isteğinize kavuşabilirsiniz.

Acaba menopoza mı girdim?

41 yaşında, 4 çocuk annesi bir kadınım. Geceleri ellerim uyuşuyor ve çabuk yorulup bitkin düşüyordum. Psikiyatriste başvurdum, vitamin verdi. Uyuşma geçti ama hâlâ bitkin düşüyor ve nefes alamadığımı hissediyorum. Dahiliye uzmanına başvurdum ama sorunum sürüyor. Menopoz olabilir mi?

CEVAP Bahsettiğiniz şikayetler psikolojik olabilir, kalp veya dolaşım sistemi ile ilgili olabilir. Bunun için dahiliye uzmanı gereken tetkikleri yaparak bir sorun olup olmadığını söyleyebilir. Menopoz ihtimaline gelince; menopozda çok çeşitli problemleri bir arada görmemiz mümkün. Ancak kanda yapılacak hormon testleri böyle bir durumun olup olmadığını hemen gösterir. Eğer yumurtalıktan çıkan hormonlar azalmışsa (Buna menopoz başlangıcı diyebiliriz) doktorunuzun vereceği çok düşük miktardaki hormonlarla şikayetleriniz süratle düzelecektir.