Hastalıklı bölge cıkarılıyor

10 Nisan 2015, Cuma 23:38
AA

Human Papilloma yani HPV adlı virüsün neden olduğu enfeksiyon rahim ağzında bazı değişikliklere yol açar. Bunlar fark edildikten sonra duruma bağlı olarak bir süre beklenebilir. Ama düzelme olmuyorsa hastalıklı bölge çıkarılarak tedaviye başlanır

[[HAFTAYA]]

 İdrar yaparken zorlanıyorum

52 yaşındayım. İdrar yaparken zorluk çekiyorum, yanma ve sızlama oluyor. Safra kesesinde polip tespit edildi. Bunun idrar yollarında oluşan yanmaya etkisi var mıdır?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, idrar yollarında yanma ve ağrının birçok nedeni olabilir. İlk akla gelen enfeksiyonlardır. Bunun için idrar tahlili ve idrar kültürü yapılarak hangi bakterinin şikayetlere neden olduğu ve hangi antibiyotiğin yararlı olacağı anlaşılabilir. İkinci bir neden idrar torbasında (Mesanede) bir taş, bir polip veya küçük ur olması. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda hormonların azalmasına bağlı mesane mukozası aşırı incelebilir. Bir kadın doğum uzmanı veya üroloji uzmanına müracaat etmelisiniz. Safra kesenizdeki polip için genel cerraha başvurun.

Rahim ağzı kanserinin nedeni nedir?

37 yaşındayım. 1.5 yıldır rahim ağzı kanseri başlangıcı teşhisi konuldu. Ameliyat olmam gerekiyormuş. Bu kansere neden olan nedir?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, rahim ağzı kanseri HPV adlı virüsün yaptığı enfeksiyon sonucu rahim ağzını döşeyen epitelde meydana gelen Dysplazi adı verilen değişikliklerle başlar. Bu değişikliğin en basit şekli CIN I olarak tanımlanır ve sizdeki de böyleyse bu değişikliğin yüzde 60 kendiliğinden düzelebilir. (Virüsün girişinden sonra bu değişikliğin olması için 2 sene geçmesi gerekiyor). Hastalık ilerlerse CIN II ve CIN III dönemleri ve hâlâ tedavi edilmezse kanser ortaya çıkar. Bunun için de 4-6 sene gerekir. HPV’nin yaptığı bu değişikliklerin ilaçla tedavisi bugün için mümkün değil. Ama rahim ağzında meydana gelen hastalıklı bölgenin çıkarılması ile (LEEP denen basit bir operasyonla) tedavi yapılıyor. Eğer hastalık ilerler ve kanser tanısı alırsa o zaman büyük bir cerrahiye ihtiyaç duyuluyor. Sizin gibi başlangıç döneminde 3-6 ay sonra yapılan kontrollerle durum değerlendirilir. Hastalık ilerliyorsa rahim ağzındaki hasta bölge çıkarılır. Doktorunuzla konuşun ve gereken tedavinizi yaptırın.

Kaç ay ilaç içeceğim?

30 yaşındayım. Çikolata kisti ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra 6 ay süreyle doğum kontrol hapı kullandım. Bu ilacı ne kadar kullanmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, doğum kontrol haplarını doktor kontrolü altında uzun süre kullanabilirsiniz (rahatlıkla 2-5 sene). Doktorunuz sizi takip ederken hem ilacın etkilerini gözleyecek hem de sizin durumunuzu değerlendirecektir. Çocuk isteyeceğiniz zamana kadar da uygun bir süre ilacı kullandıracaktır.