Hormon dengesi bozulursa...

05 Şubat 2010, Cuma 11:02
AA

Hormonların düzgün çalışması çok önemli. Çünkü bunların kandaki miktarının azalması ya da artması kadında bazı sorunlara yol açabilir. Erkeklik hormonunun yükselmesi tüylenmeye, prolaktinin artması adetlerin durmasına neden olabilir.

Hormon tahlili yaptırsam sağlıklı olur mu?

29 yaşındayım, 2006 ve 2008 yıllarında sezaryenle 2 doğum yaptım. İkinci doğumumda yumurtalığımdaki kist operasyonla alındı. Doğumdan 40 gün sonra adet gördüm. Daha sonra birkaç kez kahverengi lekelenmeler oldu. Bebeğimi emziriyorum ama ağustostan bu yana adet görmedim. Hormon tahlili yaptırsam sağlıklı sonuç verir mi?

CEVAP: Sevgili okuyucumuz, doğumdan sonra süt veren bir annenin ne zaman adetlerinin başlayacağını söyleyebilmek çok kolay değil. Halen adet görmemeniz süt verdiğiniz için olabileceği gibi başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu nedenlerin içinde hormonal bozukluklar da var. Bence bir kadın doğum uzmanına müracaat ederek muayene olun. Doktorunuz gerekli görürse isteyeceği tahlillerini yaptırırsınız. Hormon tahlili deyince bir, iki hormon değil pek çok hormon ölçümü yapılabilir. Doktorunuz sizin durumunuza göre, uygun göreceği hormon tahlilleri yaptırıp sonuca ulaşabilir.

Kan testine göre hamileyim ama...

44 yaşında, sağlıklı ve düzenli kontrolleri yaptıran bir kadınım. Rahimde önemsiz küçük myomlarım hep vardı. Geçen ay adetimdeki gecikme sonucu idrar tahlilinde hamilelik belirlendi. Bir önceki adetten sonraki 45’inci günde adet gördüm. Bu sırada yapılan ilk Beta Hcg testinde değer 310 idi. Adet ağrılı oldu ama çok rahatsız etmedi. Lekelenmelerin bitmesi 10 günü buldu. İkinci testte değer 100, sonuncuda ise 4.35 çıktı. Doktorum bütün bu olanlardan sonra “1 ay sonra kontrole gelin, bu arada da korunun” dedi. Bunun anlamını merak ediyorum.

CEVAP: Adet gecikmesi olunca gebelik testi yaptırmışsınız, BHcG 310. Bu hamile olduğunuzu gösteriyor. Bu hormon değeri daha sonraki kontrollerde düşmüş. Bunun anlamı gebelik başladı ama devam etmedi. Yani farkında olmadan belki bir düşük yapmışsınız. Bir başka olasılık gebelik normal değil, belki bir dış gebeliktir. Sonuçta; ancak muayene olduktan sonra kesin bir şey söyleyebilmek mümkün. Ultrason muayenesinde rahim içinde bir oluşum var mı? Kanallarda bir kitle var mı? karın içinde bir sıvı veya kan bulunuyor mu? Bunlar değerlendirilecek ve durumunuz aydınlanacaktır.

Meme uçlarımda tüylenme var, neden?

Adetim düzensiz oluyor. Ağrı kesici hap kullanıyorum acaba ondan mı? Bir de meme uçlarımda tüylenme var ve uzuyor?

CEVAP: Düzensiz adet görme, genellikle hormonal sorunlardan kaynaklanır. Özetlemek gerekirse; beyindeki hipofiz bezinden çıkan hormonlar yumurtalıktaki hormon yapımını düzenler ve kadınlık hormonu da denen estrojen yumurtalıkta yapılır. Bunun yanında başka hormonlar da (Progesteron, çok az miktarda erkeklik hormonu testosteron gibi) yapılır. Hipofiz bezinde veya tiroid bezindeki düzensizlikler tüm hormon salgılanmasını etkiler. Sonuçta bazı hormonların çıkışı durur (Progesteron hormonu) bazı hormonların kandaki miktarı yükselir. Testosteron hormonu yükselirse tüylenmede artış olur, Prolaktin hormonu yükselirse adetler azalır, seyrekleşir hatta durabilir. Ağrılı adetin ise yapısal nedenleri (Rahmin ufak olması, rahimde myom, polip veya enfeksiyon olması) olabileceği gibi Endometyriozis denen hastalıktan da sıklıkla olabilmektedir. Bir kadın doğum uzmanına başvurarak gerekli yardımı alabilirsiniz.