Kistler ilaçla küçülmüyorsa...

23 Nisan 2015, Perşembe 05:00
AA

Yumurtalıktaki kistler pek çok kadında görülebiliyor. Kistlerin takip edilmesi ve ilaç kullanımıyla küçülmesi gerekiyor. Çünkü hormon tedavisiyle bunlar kayboluyor. Yok olmuyorsa, tipi farklıysa daha da ciddiye alınmalı

Kistler geçmez mi?


25 yaşındayım, 3-4 ayda bir adet görüyorum. Doktora gittim, kist olduğunu söyledi. Doğum kontrol hapı verdi, 2 yıldır kullanıyordum. 3-4 ay önce bıraktım. Yine adet görmemeye başladım. Şimdi yine ilacı kullanıyorum. Bu kistlerin geçmesi mümkün mü? Bu kistler yüzünden hamile kalamaman mümkün mü? CEVAP Sevgili okuyucumuz, anladığım kadarıyla yumurtalıklarda fonksiyon bozukluğu söz konusu. Kullandığınız ilaçla düzeliyor, bırakınca aynı durum ortaya çıkıyor. Yumurtalıktaki kistin takip edilmesi ve ilaç kullandıktan sonra gerilemesi lazım. Eğer kist küçülmüyorsa veya büyüklüğünü koruyorsa onu da ayrıca değerlendirmek gerekir. Hormonal bozuklukların tedavi edilmesi bu tip kistlerin çoğu kere kaybolmasına neden olur. Gebelik için bir sorun oluşturmaz. Yumurtalıkların diğer kistleri söz konusu ise gebelikten önce bu kistlerin tedavisini düşünmenin daha mantıklı olduğunu sanıyorum.

[[HAFTAYA]]

Düzensiz kanamalar yüzünden parça alacaklar

25 yaşındayım. 5 yıllık evliyim. 5 aydır sancılı ara kanamalarım var. Ayrıca bu dönemlerde memelerinde hassasiyet yaşıyorum. Smear testi yapıldı, temiz. Hormon testi yapılacak, o da temiz çıkarsa parça alınacakmış. Sizce doğru yolda mıyım? CEVAP Sevgili okuyucumuz, yaşınız çok genç. Düzensiz kanamalarınızın nedeni çok büyük olasılıkla basit hormonal bozukluklar veya rahim içinde olan polip veya ufak myomlar olabilir. Doktorunuzun ultrason muayenesinde eğer böyle bir şeyler varsa, onları görmesi ve size de bundan söz etmesi gerekirdi. O halde geriye hormonal düzensizlik kalıyor. Bence rahim içinde doktorunuzu rahatsız eden bir sorun yoksa önce hormon tedavisi ile şikayetlerinizi düzeltmeyi denemek ve bir sonuç alınamazsa o zaman rahim içinden parça almak daha uygun gibi gözüküyor.

Rahim kanserinin belirtileri mi?

27 yaşında, 2 çocuk annesiyim. Benim sorunum düzensiz adet kanaması ve ilişki sırasında kan gelmesi. Acaba bu durum rahim kanserinin belirtisi olabilir mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, vakit kaybetmeden en kısa zamanda jinekolojik muayene olmalısınız. Düzensiz adet görme ve ilişki sonrası kanamanın olması hiç ihmal edilecek şikayetler değil. Rahimde ve rahim ağzında hatta yumurtalıklarda olan çeşitli hastalıkların benzer şikayetlere neden olduğunu her gün görüyoruz. Lütfen ihmal etmeyin, sevgiler.