Menopoza bir günde girilmez

22 Aralık 2009, Salı 10:34
AA

Kadının adetten kesilmesi ve yumurtlamasının bitmesi anlamına gelen menopoza öyle bir günde girilmiyor. Bu bir süreç. Önce hormonlar azalmayabaşlıyor, adetler düzenleşiyor sonunda da kanamalar tamamen duruyor.

Menopoza mı giriyorum?

SORU: 42 yaşındayım, 8 Haziran 2009’de adet geciktiği için süresi dolmadığı halde spiralimi yeniledim. Spiralim 10 senelikti. Bana bir ilaç verdiler ve “Bir hafta sonra adet göreceksin” dediler. Sonrasında herhangi bir sorun yaşamadım. Kan testi yaptılar, menopoza girmeyeceğimi, değerlerimin normal olduğunu söylediler. O zamandan bu zamana düzenli olarak adet gördüm. Geçen ay azar azar, uzun süreliydi. Bu ay ise 11 gün gecikti. Daha önce hiç böyle bir sorunum yoktu, çok korkuyorum. İnsanın aklına kötü şeyler geliyor. Sebebi ne olabilir?

CEVAP: Sevgili okuycumuz, menopoz için yaşınız henüz erken. Yapılan hormon araştırmasında da değerler normal çıkmış. Ama “Şikayetlerim var” diyorsunuz. Türkiye’de ortalama menopoz yaşı 47 civarındadır. Menopoz bir günde başlayan bir olay değil, bir süreçtir. Hormonlar azalmaya başlar, zaman zaman dengesizlikler ortaya çıkar ve sonunda hormon düzeyi iyice düşer, kanamalar durur. İşte bu düzensizliklerin olduğu dönemde çoğu kadında yumurtlama olmaz. Yumurtlama yok demek, yumurtalıktan çıkan ikinci hormonun yani progesteronun olmaması demektir. Menopoz öncesi dönemde eksik olan bu hormonun verilmesi hem adetlerin düzenlenmesi açısından yarar sağlar hem de rahime sadece estrojen hormonunun etki ederek bazı risklerin oluşmasını engeller. Doktorunuzdan bu konuda yardım almanızda yarar var.

Bir kez kürtaj oldum, hamile kalabilir miyim?

SORU: 24 yaşında, evli bir kadınım. Daha önce kürtaj yaptırmıştım. Eşimle ilişki sırasında korumadık ve bir ay 10 gündür adet görmüyorum. 3-4 kez ara kanamalarım oldu. İki kez test yaptırdım. Sonuçlar negatif çıktı. Sizce hamile olma riskim var mı? Ya da testler beni yanıltabilir mi? Kürtaj yaptırdığım için artık hamile kalamaz mıyım?

CEVAP: Kürtaj yaptırdığınız için gebe kalamamanız ancak bir komplikasyon olduysa söz konusu. Ama ara kanamaların olması ve adetin uzun sürmesinin nedeni araştırılmalı. Bunun için mutlaka doktorunuzla görüşün ve muayene olun. Bahsettiğiniz şikayetler çok basit nedenlerden olabileceği gibi bazı ciddi hastalıklardan da olabilir. Bence ihmal etmemeniz lazım.

Çok sık adet görüyorum, acaba spiral yüzünden mi?

SORU: 31 yaşındayım, 1 çocuğum var. Korunmak için spiral taktırdım. Bir süredir 20 günde bir aşırı adet görüyorum. Acaba spiralden mi kaynaklanıyor? Çıkartırsam sorunlarım biter mi?

CEVAP: Sanırım şikayetlerinizin nedeni spiral. Hemen çıkarttırmadan önce bir muayene olun. Spiral yerinde mi bir bakılsın. Eğer spiral yerinde ise belki 1-2 ay ilaç tedavisi ile işler düzeltilebilir.