Migreni olanlara uygun değil

27 Ağustos 2014, Çarşamba 05:00
AA

Doğum kontrol hapları mutlaka doktor kontrolünde alınmalı yoksa olumsuz sonuçlar doğurabilir. Polikistik over sendromu, cilt sorunları yaşayanların kullandığı bu ilaçlar depresyon geçirenlere, migreni olanlara ve 35-40 yaş üzerindeki kadınlara uygun değildir

[[HAFTAYA]]

Şişlik fark ettim

20 yaşındayım. Vajinamın sağ tarafında dış ve iç dudağının arasında birkaç gün önce fark ettiğim bir şişkinlik var. Çok büyük değil, dokununca ağrı ve acı yok. Kötü bir şey olabilir diye doktora gitmeye korkuyorum.

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, doktordan korkmayın. Büyük ihtimalle sorun vajinanın nemliliğini sağlayan bartholin bezinden kaynaklanıyor. Bu bezin vajinaya açılan kanalı bazen tıkanır ve yavaş yavaş şişer, kist halini alır. Bazen de bu kistik yapı enfekte olur veya enfeksiyon sonucu bezin kanalı tıkanır. O zamanda bartholin apsesinden söz edilir. Sonuçta çok önemli bir rahatsızlık değildir. Bir kadın doğum uzmanına gidip muayene olun.

Anne olur muyum?

26 yaşındayım. Adet düzensizliği nedeniyle doktora gittim. Doktor yumurtalıkta küçük lekeler gördüğünü söyledi. 3 ay kullanmam için bir ilaç verdi. Adetlerim düzene girmeyebilirmiş. Hayat boyu ilaç kullanmak gerekiyormuş. Çocuğum olur mu?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, sizi muayene eden doktor önemli bir şeyinizin olmadığını, gebe kalabileceğinizi söylemiş. Gebe kalabilmek hormonların tamamının düzgün çalışması ve genital organların bozukluğunun olmaması gerekiyor. O halde endişe etmenize gerek yok. Adetleri düzenlemek için kullanılacak ilaçları ömür boyu almanız gerekeceğini hiç sanmıyorum. Zaman zaman belki gerekebilir ayrıca doğum yaptıktan sonra çoğu kere her şey düzene kendiliğinden girebiliyor.

Haplar zararlı mı?

2 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Doğum kontrol haplarının yan etkisi var mı? Bazıları kansere yol açtığını söylüyor, diğer yandan bazı hastalıklara engel olduğu söyleniyor. Bunun hangisi doğru?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, doğum kontrol hapları doktor tavsiyesi ile kullanılmalı. Doktor muayene ettiği hastanın doğum kontrol haplarının yan etkilerinden ne kadar etkileneceğini değerlendirdikten sonra ilacı verir. Meme ya da rahim kanseri olana bu ilaçlar verilmez. Damar tıkanması gibi rahatsızlık geçiren, migren şikayeti olan, ruhsal bozukluğu bulunan, yaşı 35-40 üzerinde olanlar doğum kontrol haplarını kullanamazlar. Bunun yanında pek çok polikistik over hastası, adet ağrısı çekenler, tüyleri fazla, cildi sivilceli olanlar başka bir sorun yoksa doğum kontrol ilaçları ile tedavi olabilir. Son bir yararı da kadınların en kötü kanseri olan yumurtalık kanseri riski bu ilacı iki sene kullanan kadınlarda yüzde 50 oranında düşmektedir.