Normal doğum mu, sezaryen mi?

20 Temmuz 2010, Salı 05:00
AA

Hamilelerin en sık sorduğu sorulardan biri doğumun nasıl olacağı. Evet, bu çok hassas bir konu ve mutlaka doktorun önerisine kulak vermek gerekiyor. Sonuçta kontrollerinizi doktorunuz yapıyor, durumunuzu biliyor ve karar da ona ait.

Normal doğum yapamaz mıyım?

24 yaşındayım ve 32 haftalık gebeyim. Son kontrolde doktorum bebeğin ters geldiğini ve doğumun sezaryenle olması gerektiğini söyledi. Bebeğin ters gelmesinin sakıncaları var mı? Ben normal doğum yapamaz mıyım?

CEVAP Makat gelişleri çocuk ölümlerinin başla gelişlere göre daha fazla görüldüğü bir doğum şeklidir. Başla gelişte çocuk başı önde olduğu için doğum kanalını genişleterek ilerler ve baş doğduktan sonra gövde rahatlıkla doğum kanalında ilerleyerek doğar. Halbuki makat gelişinde önce vücudun yumuşak kısımları (Makat veya Ayak) önde ilerleyip doğum kanalını kısmen genişletir. Ama vücut çıktıktan sonra vücudun en iri parçası olan baş, doğum kanalından çok kısa sürede geçmek zorunda kalır ve ayrıca göbek kordonu başla doğum kanalı arasında kaldığı için iş uzarsa çocuk oksijensiz kalabilir. Bu tehlikeler özellikle ilk gebeliklerde daha fazladır. Ayrıca kemik yapısında bozukluk olan veya kalça kemiklerinde darlık olanlarda ve bebeğin çok iri olduğu durumlarda risk daha da artar. (Makat gelişlerinde yüzde 10- 15 oranında bu tehlike söz konusudur). Bu bilgilerin ışığında doktorunuzun uyarısına özenle uyun. “Sezaryen” diyorsa sezaryenle doğurun. Sevgiler. Kolay bir doğum diliyorum.

8 yıldır bebeğimiz olmuyor, eşim kötü durumda

32 yaşında, 12 yıldır evli bir erkeğim. Eşim 6 aylık erken doğum yaptı ve bebek ölü doğdu. Sonraki yıllarda da 2 defa kürtaj yaptırdı. Ancak 8 yıldır uğraşmamıza rağmen çocuk sahibi olamıyoruz. Bu yüzden eşimin psikolojisi bozuldu. Çocuk sahibi olmak için nasıl bir yol izlemeliyiz?

CEVAP Çocuk sahibi olamamaktan pek çok okuyucumuz şikayetçi. Anlatmaya çalıştığım gibi gebe kalamamanın pek çok nedeni var. Erkeğe bağlı nedenler olduğu gibi pek çok kadına ait nedenler de olabilir. Bunları bir kadın-doğum uzmanına başvurarak çözebilirsiniz.

Ertesi gün hapı kullandım, mide bulantılarım devam ediyor

Eşimle 2 hafta önce ilişkiye girdik. Ancak ben hamile kalmak istemediğim için ertesi gün hapı alıp içtim. Ama nedense mide bulantılarım hemen her gün devam ediyor. Doktora gittim “Bir haftada belli olmaz” dedi. 10 gün sonra kan testi yaptırmamı söyledi. Sizce hamile olabilir miyim? Ya da bu hissettiklerim psikolojik mi?

CEVAP Ertesi gün hapı doğru ve zamanında kullanılırsa gebeliğin olması az bir ihtimal. Kesin tanı kanda yapılan gebelik testi ( BHcG) ile konabilir. Ertesi gün hapları da bazen bulantı yapabiliyor. Bence birkaç gün bekleyip öyle test yaptırın.