Sekeri ölctürmek gerekiyor

20 Ağustos 2014, Çarşamba 05:00
AA

Yumurtalıklardaki fonksiyon bozukluğu olan polikistik over’den kadınlar dertli. Bu hastalıkta kilo ve tüylenmede artış, adet düzensizliği görülüyor. Ayrıca hastaların çoğunda kan şekeri yüksek çıkıyor. Mutlaka şekerinizi ölçtürün.

[[HAFTAYA]]

Her hafta kanama oluyor

Düzensiz adet görüyorum. 2 aydır her hafta kanamam oluyor. Nedeni nedir? 5 sene önce spiral taktırmıştım. Acaba nedeni bu olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, anlattığınız tipteki adet düzensizliği (Yani haftada 1 veya devamlı kanama olması) birçok önemli hastalıkta gördüğümüz ve nedenini bulmaya çalıştığımız bir durum. Öncelikle spiral çıkartılmalı... Spiral çıkınca adetler normalleşirse sorun yok. Kanamaların nedeni spiralmiş diyebiliriz. Yok, aynı şeyler devam ediyorsa rahim içinden parça almak dahil, birçok araştırmanın yapılması lazım.

Ağrı kesici içince geçiyor

32 yaşındayım, sol yumurtalığımda bazen sancı hissediyorum. Yürümekte zorlandığım bile oluyor. Ancak ağrı kesici içtiğimde sorun ortadan kalkıyor. Acaba bu ciddi bir sorun yaratır mı? Ya da ağrı kesiciyle geçtiği için önemli bir sorun yaratmaz mı?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, ağrının ilaçlarla bir süreliğine geçmesi hiçbir anlam ifade etmez. Yumurtalıklarda ağrı yapabilecek pek çok şey olabilir: Kistler, tümörler, kistlerin kendi etrafında dönmesi sonucu ani ortaya çıkan ağrıyla kistlerin yırtılması, yumurtalıklar ve çevresinin iltihapları daha pek çok neden ağrı yapabilir. 32 yaşındasınız, her kadın gibi hiçbir şikayetiniz olmasa bile yılda bir kez jinekolojik muayeneden geçmelisiniz. Bu şikayetler de görüldüğü için mutlaka doktorunuza görünmenizi öneririm.

İlaç yüzünden kilo alıyorum

24 yaşındayım. Adet düzenliği için doktora gittim. Tahlililer yapıldı ve yumurtalıklarımda 5 mm’lik kist görüldü. Polikistik over için ilaç verildi. Yan etkileri olunca doktor ilacı değiştirdi ama sürekli kilo alıyorum. 5 mm kist için bu ilaçları kullanmaya gerek var mı? İlaca devam edeyim mi yoksa bırakayım mı?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, doktorunuz size polikistik over tedavisi için o ilacı vermiştir. Polikistik over’de yumurtlama olamadığı için pek çok yumurta gelişmeye başlar ve yumurtalık yüzeyine kadar gelir. Ama yırtılıp içindeki yumurtayı atamadığı için yumurtalık içinden pek çok ufak kistler bulunur. Bu bozukluk kilo fazlalığı, tüylerde artış, adet düzensizliği, gebe kalamama gibi durumların oluşmasına neden olur. Size verilen doğum kontrol ilacı yumurtalıkların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu arada şeker metabolizmanızı da inceletin. Çoğu hastada kan şekerinin normal olmadığı görülür. Bu tedavi epey uzun sürer. Sizin mutlaka kilo sorununuzu halletmeniz gerekiyor. Kesinlikle zayıflamalısınız. Diyet yapın, spor yapın ama mutlaka kilo vermeye çalışın ve doktor tavsiyelerine de uyun.