Sorun büyümeden tedaviye...

17 Ağustos 2014, Pazar 05:00
AA

Adet düzensizliğinin altında çoğu zaman hormon bozuklukları yatıyor. Pek çok genç kız ya da kadına, kadın doğum uzmanına gidip muayene olmak sevimsiz gelebilir ama sorunlar kronikleşmeden tedavi edilmeli unutmayın...

[[HAFTAYA]]

Trombosit düşük çıkıyor

5 aylık hamileyim. Trombosit düşüklüğünden hastaneye yattım. Kullandığım ilaç bana rahatsızlık veriyor. Yüzüm şişti, kızarıklık yaptı. İlacı bırakırsam trombositim düşer mi?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, trombosit düşüklüğü çok ciddi bir durum. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan mekanizmanın çok önemli bir parçası. Bu durumu düzeltmek için verilen ilaç çok önemli. Kortizon denen bu maddenin vücutta şişme, kilo alma gibi (ve daha pek çok) etkileri var. Sizin durumunuz doktorla yazışarak, ondan fikir alarak takip edilmeyecek kadar önemli. Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı söz konusu. Bence yapmanız gereken sizi takip eden kadın doğum uzmanına (Bu doktorun da prenatolog olmasında büyük yarar var) müracaat edip durumunuzu onunla konuşmanızdır.

Adetlerim düzensiz

17 yaşındayım. Adet göreli 5 yıl oldu. İlk 2 ay düzenliydi. Sonradan bozuldu, 1 ay olduysam 6-7 ay olmadım. Yakında 18 yaşına gireceğim ama hâlâ düzenli değil. Son 2 aydır adet görüyorum ama fazla kan gelmiyor. Acaba yavaş yavaş düzene giriyor mu? Çocuğum olmayacak diye korkuyorum. Doktora gitmeye de çekiniyorum.

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, herkes az çok bu muayenelerden sıkılır. Ama maalesef başka bir muayene şeklimiz yok. Büyük olasılıkla sizde de hormonal bir dengesizlik var. Doktorunuz (Eğer giderseniz) sizi muayene ettikten sonra hormon durumunuzu inceleyecek ve vereceği ilaçlarla hem düzenli adet göreceksiniz hem de bozukluk nerede ise fazla kronikleşmeden tedavi edilmiş olacaktır.

Kanamalar uzun sürüyor?

41 yaşındayım, adetlerim çok kanamalı ve uzun sürüyor. Doktora gittim ama rahim içinde kanamaya neden olacak bir sorun görmediler. Sizce kanamaların neden bu kadar uzun ve çok oluyor?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, adet kanamalarının çok uzun ve miktarının fazla olmasının pek çok nedeni var. En sık rastlanılanlar şunlar: Rahim içine yakın yerleşimli myomlar, polipler. Ben olsam önce rahim içinden bir parça (Biyopsi) alırdım. Bu alınan parça rahmin kanayan tabakasının gerçek durumunu gösterecektir ve belki önemli bazı hastalıkların erken belirtilerine ulaşılabilecektir. Bu kanamalar hormonal bozukluklar sonucu da ortaya çıkabilir. Eğer hormonlarla ilişkili bir durum yoksa polip, myom gibi bir şey muayenede görülmüyorsa, biyopside önemli bir şey yoksa, o zaman kanama faktörlerine bakılmalı. Mesela Aspirin kullananlarda trombosit denen pıhtılaşmada, önemli bir işlevi olan, kan elamanlarının etkisi azalarak kanın pıhtılaşma zamanı uzar. Bunların da incelenmesi gerekebilir.