Tek yumurtayı dert etmeyin

20 Nisan 2015, Pazartesi 05:00
AA

Kadınların bazılarında yaşanan sağlık problemlerinden dolayı iki yumurtalıktan biri ameliyatla alınmak zorunda kalınabilir. Bu duruma üzülmeyin. Çünkü tek yumurtalığı olan binlerce kadın anne olup çocuğunu kucaklıyor

Hamile kalmak istiyorum

32 yaşında kadınım. 4 yıl önce over tümörü ameliyatı oldum. Sol yumurtalığım alındı. Kontrollerde her şey normal çıktı. Ancak rahimde dönme olmuş. 2 yıldır bebe istiyoruz ama olmuyor. Her ay hamile kalmayı bekliyorum ama olmuyor. Tek yumurtalıklı olmama ya da rahimdeki dönüklük gebe kalmamı etkiler mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, tek yumurtalığı olan onbinlerce kadın gebe kalmış ve çocuk doğurtmuştur. Bu konuyu dert etmenize gerek yok. Rahmin arkaya dönük olmasının günümüzde artık bir öneminin kalmadığını düşünüyorum.

[[HAFTAYA]]

Yumurtalık kanseri genetik mi?

32 yaşındayım. Teyzeme yumurtalık kanseri teşhisi konuldu. Evre 3. Acaba bu hastalık genetik mi? Ben de çıkma ihtimali var mı? Ne yapmalıyım? CEVAP Sevgili okuyucumuz, yumurtalık kanserinin yüzde 10- 15’i genetik geçişlidir. Yumurtalık kanseri geç teşhis edildiği için sıklıkla evre III’de yakalanır (Karın içine yayılım olduktan sonra). Burada sizin için bir risk artışı az da olsa var. Jinekolojik kontrollerinizi kesin olarak aksatmadan ve biraz daha sık yaptırmanızı öneririm.

Çocuğum olur mu?

26 yaşındayım kızım. 3 aydır adetlerim düzensiz. Sebebi nedir? Hemen bir doktora mı başvurmalıyım? Bu düzensizlik ileride çocuğum olmasını etkiler mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, adet düzensizliklerinin pek çok nedeni var. Bunlardan hangisi sizde sorun oluyor ona bakılmalı. Bunun cevabını tabii bir kadın doğum uzmanı verecek. Sizi muayene edecek, ultrasonla bakarak rahim ve yumurtalığı değerlendirecek. Eğer gerekli görürse hormon tahlilleri isteyecektir. Bence gecikmeden bir doktorun fikrini alın.

Adet zamanı ağrılara dayanamıyorum

29 yaşındayım. Adetlerim düzenli ama adet görmeden 10 gün önce ağrı çekmeye başlıyorum. Bu dönemde ağrılarımın geçmesi için ilaç alıyorum. Bir sorun yaratır mı? Doktora gitmek istemiyorum ama bu konuyla ilgili ileride sıkıntım olur mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, doktora gitmek istememek biliyorsunuz ki çok doğru bir yaklaşım değil. Şikayetiniz varken değil, hiçbir şikayetiniz olmasa da belirli aralarla doktor kontrolünü ihmal etmemeniz lazım. Basit bir ağrı kesici ile mesele halloluyorsa durum çok dramatik değildir diye düşünülebilir. Ama siz yine de doktor kontrolünden vazgeçmeyin.