Yapılan testler nedeni belirler

19 Mart 2015, Perşembe 05:00
AA

Bazı kızlar yaşları geldiği halde adet göremez. Bunun nedeni hormonal ya da anatomik bozukluk olabilir. Bazen de kızlık zarı tam kapalı olduğundan kan dışarı akmaz, içeride birikir. Sorunun neden kaynaklandığını testler belirler

Vajinamın iç dudakları çok büyük ve sarkık

22 yaşındayım, vajinamın iç dudakları büyük ve sarkık. Bekarım, ileride sorun yaratacağını biliyorum. Estetik yaptırmak istiyorum ama klitorise ameliyatta zarar verildiğini ve klitoral orgazmı azalttığını duydum. Sizce doğru mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, dış genital organlardaki şekil bozukluğunu öncelikle doktor değerlendirmeli. Birçok kere yaşadığımız gibi yeterli bilgi sahibi olmayan biri kendisinin normal olmadığı düşüncesine kapılarak müracaat etmiş ve doktor gözü ile ortada hiçbir sorunun olmadığı görülmüştür. Eğer hakikaten normalden çok farklı bir durum varsa,o zaman cerrahi bir müdahale gerekli olabilir. Labium Majüs denen dış dudaklar operasyonla küçültülebilir ve bunun hastaya ilerki hayatında hemen hiçbir kötü etkisi olmaz.

[[HAFTAYA]]

Yüzünde tüylenme var ama adet görmedi

Kızım Ocak’ın 25’inde 18 yaşına girdi. Ancak sorunumuz büyük, çünkü adet görmedi. Yüzünde tüylenmeler oldu. Sizce ne yapmak gerekir? CEVAP Sevgili okuyucumuz, 18 yaşında adet olmaya başlayan genç kızlar vardır. Ama genelde bu yaşta adetler başlamamışsa bir sorun olduğu düşünülebilir. Bunun anlaşılması da ancak muayene ve sonra istenecek test sonuçlarını değerlendirmekle mümkün. Adet olmamanın pek çok nedeni var. Öncelikle anatomik bozukluklar düşünülmeli. Mesela rahmi olmayan veya rahmi, yumurtalığı olmayan biri adet göremez. Bazen kızlık zarı tam kapalı olur ve adet kanaması olduğu halde bu dışarı akamaz, vajina ve rahim içinde birikebilir. Rahim ve vajina bazen koskoca bir kist şeklini alır. Bunun dışında çeşitli hormonal bozukluklar nedeniyle de adet kanaması başlamamış olabilir. Bunların hepsi yapılacak muayene ve istenecek testler sonucunda anlaşılabilecek şeyler.

Ağrıya dayanamıyorum


18 yaşında kızım ve her ay ağrılı adet görüyorum. Ağrılarıma dayanamıyorum ve iğne yaptırıyorum. Ancak ağrılar dinmiyor. Bir de adetlerim düzensiz, ne yapmalıyım? CEVAP Sevgili okuyucumuz, size ancak bir kadın doğum uzmanına başvurmanızı önerebilirim. Ağrılı adet kanamalarının nedeninin mutlaka araştırılması gerek. Rahimdeki ve yumurtalıklardaki sorunlar adet kanamalarının ağrılı olmasına neden olabilir. Muayene olmadan sadece ağrı kesicilerden fayda ummak bir sorun varsa bu sorunun ilerlemesine neden olur. Çoğu kere de ağrı kesiciler zaten yeterli olmaz. Tekrar bir kadın doğum uzmanına gitmenizi tavsiye ediyorum.