Başarı şansı düşüyor

07 Ocak 2018, Pazar 05:00
AA
Erkek kısırlığının önemli nedenlerinden varikosel deneyimli üroloji uzmanı tarafından elle muayene sonrası belirlenir. Son yıllarda varikoseli olan, olmayan herkes bilinçsizçe, mikrocerrahi teknik dışında ameliyat ediliyor. Bu da başarı şansını düşürüyor ve sorun devam ediyor

SORU: Varikosel tekrarlar mı?

30 yaşındayım, 2 yıldır baba olamıyorum. Sizden varikosel ameliyatı ile ilgili bilgi rica ediyorum. Bu ameliyatın çoğu zaman gereksiz olduğu ve varikoselin ameliyattan sonra yeniden tekrarladığı söyleniyor. Acaba söylenenler doğru mudur?

CEVAP

Bu çok doğru, birçok gereksiz ameliyatın yapılması ve yapılan ameliyatların önemli bir kısmının yetersiz olması sonucu varikoselin erkek kısırlığındaki çok önemli yeri tartışılır hale bile gelmiştir. Varikoseli olmayanlara yapılan ameliyatlar ve yetersiz yapılan ameliyatlar sonucu bu işin doğrusu yapıldığında yüzde 80’lerin üzerindeki fayda oranı yüzde 20’ye kadar düşmektedir. Varikosel ameliyatının çok sık yapılmasının en önemli nedeni bu tanının gereğinden fazla konulmasıdır.

Gerçekte varikoseli olmayan birçok insana el muayenesi veya dopler testi ile hatalı (!) olarak varikosel tanısı konularak ameliyat yapılmaktadır.

Uzman el ile saptamalı

Dopler yöntemi ile bilinçsiz yapılan incelemede her erkekte varikosel tanısı koymak mümkündür. Günümüzde bu konuda deneyimli bir uzmanın eli ile saptayamadığı, sadece dopler ultrason ile tanı konulan varikoselin ameliyat edilmesinin hiçbir fayda sağlamadığını bilmekteyiz.

Varikosel ameliyatı basit bir ameliyat değildir, teknik olarak başarılı ve komplikasyonsuz gerçekleşmesi için deneyimli ellerde ve mikrocerrahi yöntem ile yapılmalıdır. Varikosel tekrarlamaz, yapılan ameliyat yetersiz ise devam eder. Mikrocerrahi teknik ile yüzde 99 üzeri teknik başarı sağlanması ve büyük komplikasyon ortaya çıkmaması nedeniyle son 15 yılda bu teknik ile yaklaşık 2000 vakayı ameliyat ettim.

SORU: Tam sertleşmiyor

Ben günde birkaç defa mastürbasyon yapıyorum. Sertleşmede sorun yok ama cinsel ilişkide tam sertleşme olmuyor? Acaba neden?

CEVAP

Mastürbasyon sırasında tam sertleşme olması probleminizin fiziksel değil, psikolojik olduğunu açık olarak ortaya koyuyor. Bu partner tarafından yeterince uyarılamama veya performans kuşkusu gibi çok değişik nedenlerden ortaya çıkabilir.

SORU: Her gün mastürbasyon yapıyorum

17 yaşındayım. Her gün mastürbasyon yapıyorum. Bu benim için zararlı olur mu?

CEVAP

Her gün mastürbasyon yapmanız sadece biraz yorucu olabilir, gün aşırı daha uygundur. Ama sık mastürbasyon yapmanın başkaca bir zararı yoktur.