Cinsel isteksizliğin nedeni

29 Ekim 2009, Perşembe 10:39
AA

SORU: 1 yıldır eşimle ilişkiye girmek istemiyorum 37 yaşındayım ve 10 yıllık evliyim. Benim sorunum eşimle ilişkiye girerken isteksiz olmam. Bugüne kadar böyle bir problem yaşamamıştım. Ancak yaklaşık 1 yıldır hiç zevk almıyorum. Ama eşimi seviyorum, aramızda herhangi bir sorun da yok. Ben bu durumdan nasıl kurtulabilirim? Ne yapmam gerekir?

CEVAP Cinsel istek, yani libidonun azalması bazı psikolojik ve fiziksel sorunlardan kaynaklanabilir. Önce bir üroloji uzmanına başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Özellikle bazı hormonal dengelerin değişmesi sonucu libido düşüklüğü ortaya çıkabilir ve bu durum detaylı tetkiklerle değerlendirilerek tedavi edilebilir. Fiziksel bir neden saptanamazsa profesyonel bir psikolojik yardım alınmalıdır. Dönemsel depresyonlardan başlayarak çeşitli psikolojik durumlar libidoyu olumsuz etkileyebilir.

SORU: Varikosel ameliyatı olmalıymışım ama... 21 yaşındayım. Doktorum bana sol tarafta varikosel bulunduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ancak ben çok güvenemiyorum. Sonuçlara bakıp sizin de fikrinizi söylemenizi rica ediyorum.

CEVAP Varikoselde esas sorun testis içi mikrosirkülasyonun yani organ içindeki kan dolaşımının etkilenmesidir. Varikoseliniz hakkında yorum yapabilmem için güvendigim bir laboratuvarda tetkikinizi yaptırmam ve bizzat muayene etmem gerekli. Varikosel teşhisinde dopler ultrason anlamlı ve tek başına yeterli bir teşhis yöntemi değildir.

SORU: Spermin sağlıklı olduğu nasıl anlaşılır? 24 yaşındayım. Sperm renginin sperm kalitesiyle bir ilişkisi var mı? Sağlıklı spermin rengi nasıldır?

CEVAP Sağlıklı ejakülat opak, beyaz, inci rengindedir, kokusu Ringa balığı kokusuna benzetilmiştir. Ejakülatın yüzde 1- 3 kadarı sperm adı verilen döl hücrelerinden oluşur. Görüntüden sperm hakkında kesin bir analitik sonuç çıkarmak mümkün değilse de, yoğun iltihap hücreleri içeren ejakülatın sarı-yeşilimtrak, kan hücreleri içerince pembemsi olduğu, zaman zaman normal olarak şeffaf kristaloidler içerebildiğini bilmekteyiz. Normal ejakülat ilk anda yoğun olup, 20-40 dakikada bu yoğunluğu kaybeder ve akışkan bir hal alır. Her iki hal de ejakülat içindeki enzimler ve fonksiyonları ile ilgilidir.

SORU: Meni yolları tıkanır mı? Mastürbasyon yapa yapa meni yollarında bir tıkanıklık söz konusu olur mu?

CEVAP Mastürbasyon aşırıya kaçılmadığında partneri olmaya kişiler için sağlıklı bir boşalma yöntemidir, hiçbir sorun yaratmaz. Gençlerin hormonlarını yüksek olduğu ve uygun sosyal ortamda cinsel partner bulamadıkları hallerde gün aşırı veya günde bir defayı geçmemek üzere mastürbasyon yapmaları fizyolojik olarak gayet normal ve sağlıklı bir durumdur.