Cinsel yaşamı düzenliyor

15 Ağustos 2014, Cuma 05:00
AA

Anti-aging tedavisi yaşlanmayı geciktirmeye yönelik. Bu tedaviye başlayan erkeklerde düşük testosteron yani erkeklik hormonu yerine konuluyor, iktidarsızlığın düzelmesi ve cinsel yaşamın düzene girmesi sağlanıyor. Ayrıca bu hormon depresyon üzerinde de olumlu etki yapıyor

[[HAFTAYA]]

SORU: İktidarsızlığa çare olur mu?

57 yaşındayım. Yaşlanmaya karşı uygulanan antiaging tedavilerinin iktidarsızlığı önlemeye faydası var mı? Tedavi yöntemi olarak kullanılabiliyor mu?

CEVAP

Anti-aging tedavi ve uygulamalarının tamamı vücudun biyolojik saatini yavaşlatarak yaşlanmayı geciktirmeye yönelik olduğundan cinsel yaşamın kalitesine katkıda bulunurlar. Ayrıca testosteron hormonu eksikliğinde uygulanan tedaviler de iktidarsızlık sorununu direkt olarak etkiler. Birçok kişinin aklına testosteron denilince seks hormonu gelmesine rağmen testosteronun etkisinin sadece seks fonksiyonları üzerine olmadığını araştırmalar ortaya koymuştur. Örneğin düşük testosteron seviyesine sahip erkeklere testosteron tedavisi yapılarak eksik olan testosteron normal seviyelere çıkartılınca bellek, anlama hızı ve benzeri tüm zihinsel faaliyetlerinde belirgin artış saptanmıştır. Testosteron eksikliği giderilen erkeklerde şişmanlığın belirtisi olan Vücut Kitle İndeksi ve vücut yağ oranları daha belirgin olarak yükselmektedir. Ayrıca yağ depolanması ile ilgisi olduğu düşünülen kan leptin seviyeleri de hızla artmaktadır. Tüm bu fiziksel belirtiler de eksik testosteron yerine koyularak engellenebilmektedir.

İlişki sıklığı artıyor

50 yaş üzerinde olup depresyondaki erkekler üzerinde yapılan bir çalışma ile testosteron seviyesi düşük olanların testosteron tedavisinden olumlu etkilenerek depresyondan çıktıkları saptanmıştır. Düşük testosteron seviyelerinin düzeltilmesi ile cinsel arzunun arttığı, sertleşme kapasitesinin iyileştiği, cinsel ilişki kurma sıklığının arttığı, kronik yorgunluk belirtilerinin ortadan kalktığını gösteren birçok bilimsel çalışma mevcuttur. Bu kişilerde kandaki oksijen taşıyan alyuvarların artması, kolesterol seviyelerinin düşmesi gibi ölçülebilir parametreler de bu duruma eşlik etmiştir. Yapılan bir çalışma düşük testosteron seviyesi olanlarda kalp krizi oranının ve kalp damarlarında darlık oranının daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

SORU: 3 ay ilaç kullanacağım

21 yaşındayım ve bekarım. Spermiogram testini size gönderiyorum. Doktorum E vitamini ve hormon verdi. “3 ay kullan, düzelmezse ameliyat olacaksın” dedi. Bu tedaviyi nasıl değerlendiriyorsunuz ve ne yapmalıyım? Haftada 1 kez cinsel ilişkiye giriyorum. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Varikosel tanısı sadece el muayenesi ile konulabilir, ultrason ile saptanan ama ele gelmeyen varikosellerin ameliyatı fayda sağlamaz. Bu nedenle ben ultrason tetkiki istemiyorum. Spermiyogram ise çok özel bir tetkik olduğundan tanımadığım yerlerde yapılan tetkiklere yanıltıcı olabileceklerinden yorum yapmamaktayım. Varikoselin tek tedavisi mikrocerrahi varikosel ameliyatıdır. Hormon veya ilaç ile tedavisi yoktur.