Cinselliğe darbe

02 Mart 2015, Pazartesi 05:00
AA

Korunmasız cinsel ilişki sonucu bulaşan hastalıklar ciddiye alınıp mutlaka tedavi edilmeli yoksa hayat boyu yakanızdan düşmez. İdrar yolundaki akıntı, bazı erkeklerde ise sertleşme sorunları görülür. Bu da cinsel yaşamı olumsuz etkiler...

SORU: Hastalıklar cinselliği etkiler mi?

27 yaşındayım. Girdiğim korunmasız ilişki sonucu cinsel yolla bulaşan hastalık kaptığımı düşünüyorum. Bu hastalıkların belirtileri nelerdir? Nasıl anlayabilirim? Bu hastalıklar cinsel hayatımı olumsuz etkiler mi? CEVAP En belirgin belirti idrar kanalından akıntıdır. Bu akıntı durduk yerde iç çamaşırı kirletir. Kişi bulunduğu ortamda bir anda bunu hisseder ve panik olur. Sanki akıntı dışarıdan görülebiliyormuş gibi düşünür. Bazen iç çamaşırındaki leke dışarıdan pantolonuna bile çıkabilir. Şikayetler bu şekilde kişiyi sosyal açıdan rahatsız eder. Ayrıca geçmeyen akıntılar cinsel performansı olumsuz etkiler ve sertleşme sorunları da yaratabilir. Genç yaşta sertleşme bozukluğu olan hastaların bir kısmında gerçek neden, idrar yolu ya da idrar kanalı iltihabıdır. Üretrit ya da prostatit dediğimiz bu hastalıklar yüzünden birçok kişi cinsel sorun yaşadığını zanneder. Halbuki tedavi olsalar, cinsel sorunu ortadan kalkacaktır. Ama tedavileri gerektiği biçimde yapılmadığı için sorunları nüksetme eğilimine girer. Adeta bu hastalıklar kişiyle nikah kıyar; hastaya hayatı boyunca eşlik eder. Biz ürologların en sevmediği hastalıklar üretrit ve prostatit’tir. Çünkü tedaviye yanıt almak çok güçtür. Hastalar doktor doktor gezerler.

[[HAFTAYA]]

SORU: Mesane ameliyatı geçirdim ama...

8 ay önce mesane ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası idrarı boşaltmak için kater kullanıyorum. Yaşadığım sıkıntılardan dolayı yeniden kliniğinize geldim. MR’la işeme testine yolladı. Ultrason sonuçlarımı size yolluyorum. Ben bu rahatsızlıktan nasıl kurtulabilirim? CEVAP Mesane kastan yapılı ve içi boş bir organdır, böbreklerden gelen ve içinde depolanan idrarı uygun zamanda kasılarak vücut dışına atar. Çalışma mekanizması bu anlamda en önemli organlarımızdan olan kalbe çok benzerlik gösterir. Divertikül dediğiniz olay bu kastan yapılı organda tıpkı otomobil lastiklerinde görülebileceği gibi bir baloncuk oluşmasıdır. Cidarında kas olmadığından içi boşalmayan bu baloncuk ameliyat ile alınmış ama mesane kasınızdaki bir rahatsızlık sonucu idrarınızı ancak her seferinde idrar yolunuzdan ince bir borucuk sokarak yapabilmektesiniz. Bu durumun düzelmesi sebebe ve çoğunlukla da zamana bağlıdır. Böbreğinizin dış kısmındaki kistlerin mesanedeki bu rahatsızlıkla ilgisi yoktur, birçok insanda da görülebilir, endişe etmeyiniz.