Dar çamaşır sorun yaratır

16 Ağustos 2014, Cumartesi 05:00
AA

Pek çok erkeğin tercih ettiği dar iç çamaşırları yumurtaların gereğinden fazla ısınmasına neden olabilir. Bu artan ısı da yumurtaların sperm hücresi yapma fonksiyonunu olumsuz etkileyerek döllenme gücünü azaltabilir...

[[HAFTAYA]]

SORU:

Dar çamaşır kısırlığa yol açıyor mu?

20 yaşındayım. Genç erkeklerin giydiği dar çamaşırlar kısırlığa yol açıyor mu?

CEVAP

Dar iç çamaşırları, sıcak ortamlarda vücuttan uzaklaşarak vücuttan daha düşük olan ısı derecesini koruyan yumurtaların bu faaliyetini engeller. Böylelikle gereğinden fazla ısınmalara neden olurlar. Artan ısı yumurtaların sperm hücresi yapma fonksiyonunu olumsuz etkileyerek dölleme gücünü azaltıcı rol oynar.

SORU: Ereksiyonu enjeksiyonla sağlıyorum 54 yaşındayım. Ereksiyonu 5 senedir penise enjeksiyon yöntemiyle sağlıyorum. Çok memnunum. Bu sağlığımda problem yaratır mı? Bir de penise enjekte edilen sıvının vücuttan nasıl atıldığını anlayamadım. Acaba vücutta kalıyor mu?

CEVAP

Penisin kanla dolan dokusunun içine yaptığınız enjeksiyon sonucu ilaç kana karışarak penisten uzaklaşmakta ve diğer tüm ilaçlar gibi karaciğer ve böbrekler tarafından vücuttan temizlenmektedir. Bu tedavinin uzun dönem etkileri bilinmemekte. Bazı kişilerde sertleşmeyi sağlayan dokunun yapısında bozulma görüldüğü bilinmektedir.

SORU:

Yarım saatte bir tuvalete gidiyorum 27 yaşındayım. Yarım saatte bir idrara çıkıyorum. yapıyorum. Sizce bu bir hastalık mı?

CEVAP

Sık idrar yapmanız idrar yollarını ilgilendiren veya ilgilendirmeyen birçok farklı durumdan ortaya çıkabilir. Birkaç farklı örnek vermek gerekirse; şeker hastalığı, idrar yolu iltihapları, ayaklarınızı üşütmeniz sonrası mesane cidarınızda ödem olması, psikolojik sorunlar, mesane küçüklüğü, prostat büyümesi gibi birbirinden çok farklı durumlar sık idrara çıkmaya neden olabilir. En kısa zamanda bir doktora gitmenizi ve idrar tahlili başta olmak üzere gereken tetkikleri yaptırmanız uygundur.

SORU:

Baba olur muyum? 40 yaşındayım, 2 yıl önce evlendim. Eşimle çocuk sahibi olmak istiyoruz. Ergenlikte bazı maddeler kullanmıştım. Bunların etkisiyle kısır olmaktan çok korkuyorum. Sizce kullandıklarım kısırlık yapar mı?

CEVAP

Eroin, morfin gibi maddelerin kullanımı ve doping için alınan maddeler, çocuk olmasını engelleyebilir ve zorlaştırıcı etkilerde bulunabilir. Bu tip ilaçlar kasları kuvvetlendirmek adına vücudun normal hormonal düzenini bozar. Dışarıdan bol miktarda vücuda alınması sonucu bunların vücutta üreten hücreler ve sistemler zayıflayarak devre dışı kalabilir.

SORU:

Peyroninin tedavisi yok mu? 28 yaşındayım. Cinsel organım yukarı doğru iyice kıvrıldı. 13 santimden 9 santime kadar kısaldı. Tedavisi ve kullanmam gereken ilaçlar hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

CEVAP

Peyroni hastalığı için herhangi bir ilaç önermiyorum. Durumu takip etmek, gerekirse ve zamanı geldiğinde ameliyat etmek lazım.