Dikkat, meni miktarı azalabilir!

23 Nisan 2010, Cuma 05:00
AA

Erkeklerdeki meni miktarı meni keselerinin büyüklüğüne bağlı olarak artabilir. Meni keselerinin tıkalı olduğu durumlarda ve doğuştan olmadığı hallerde, sinirleri etkileyen şeker gibi hastalıklarda ve prostat ameliyatları sonrasında meni miktarı azalabilir. Bunu iyi takip edin ve uzmana başvurun.

Zevk suyu geliyor ama meni gelmiyor

15 yaşındayım. Her gün 2 defa masturbasyon yapıyorum ama sadece zevk suyu geliyor, meni gelmiyor. Bunun nedeni nedir?

CEVAP Ejakülasyonda normal olarak 1.5 cc ve üstünde bir miktar boşalır. Boşalmalar arasındaki sürenin uzaması, bazı kişilerde meni keselerinin daha büyük olması ve daha fazla salgı yapması sonucu bu miktar artabilir, nadiren 8-10 cc’ye kadar çıkabilir. Ejakülatın miktarının fazla olması içindeki sperm yoğunluğu normal sınırlar içinde olduğu sürece herhangi bir sorun yaratmaz. 2-3 günlük cinsel perhiz sonrası olmak şartı ile miktarın azlığı ise 1 cc altında ise kısırlık açısından bir sorun olabileceğini düşündürür, normal dışı bir durumdur. Meni keselerinin kanallarının tıkalı olması veya bu kanalların kısmen veya tamamen doğuştan gelişmemiş olması hallerinde meni boşalmada 1 cc altında gelir. Ayrıca ileri derecede şeker hastalığı gibi sinirleri etkileyen sistemik hastalıklarda veya prostat gibi ameliyatlar sonrası da boşalmanın geriye, idrar kesesine doğru olması sonucu meni miktarı azalabilir veya tamamen yok olarak kuru ejakülasyon denilen durum ortaya çıkabilir. Tüm bunların detaylı tetkikleri üroloji uzmanları tarafından yapılır, uygun olanlarda endoskopik cerrahi yöntemler ile tedavi sağlanabilir.

Prostat kanserine karşı nasıl önlem alabilirim?

Babam 3 yıl önce aile büyüklerimden bazılarını prostat kanserinden kaybettim. 49 yaşındayım. Prostat büyümesi ve kanserine karşı ne gibi önlemler almamız gerekir?

CEVAP Maalesef prostat kanserinde ailevi olarak risk artışı mevcut. 40 45 yaşından sonra ürolog kontrolü altında olmanızı öneririm. Yani düzenli olarak her 6 ayda bir muayene ve PSA’larınızı yaptırmanızı önemle tavsiye ederim.

Geciktirici krem işe yarar mı?

26 yaşındayım ve evliyim. Erken boşalma sorunum var. Bunun için geciktirici sprey kullanıyorum ama yan etkileri olmasından korkuyorum. Sizce bu çözüm ne kadar sağlıklı, yan etkileri neler ve başka çözüm yolları var mı?

CEVAP Geciktirici sprey veya aynı işi gören eczaneden temin edebileceğiniz ucuz lokal anestezi etkili kremler veya prezervatif takılması ciltteki duyarlılığı azaltır. Bu da erken boşalma sorununa yardımcı olabilir. Bu uygulamaların herhangi bir zararı yoktur. Eğer bunlar yeterli olmazsa bir üroloji uzmanı ile görüşerek ilaç tedavisi de yaptırabilirsiniz.