Ek tedaviye gerek kalmaz

26 Mart 2015, Perşembe 05:00
AA

Mikrocerrahi yöntemle yapılan varikosel ameliyatlarında hasta çoğu zaman ek tedaviye ihtiyaç duymadan çocuk sahibi olabilir. Ayrıca bu ameliyattan sonra yapılan aşılamada da başarı oranı yükseliyor

SORU: İsteksizliğe yol açar mı?


36 yaşındayım, depresyon geçiyorum ve düzenli olarak ilaç kullanıyorum. Bu süre içinde cinselliğe olan ilgim azaldı. Eşimle birlikte olmaktan keyif almıyorum. Cinsellik anlamsız geliyor. Acaba bu kullandığım ilaçlara ve depresyona mı bağlı? Depresyon cinsel isteksizliğe yol açar mı? CEVAP Evet, depresyon başta olmak üzere birçok psikiyatrik rahatsızlık cinsel isteği azaltır ya da geçici bir süre ortadan kaldırır. Cinsel isteği olumsuz etkileyebilecek psikiyatrik rahatsızlıklar şunlar: Yaygın anksiyete bozukluğu, özellikle cinsellikle ilgili obsesif-kompülsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, panik bozukluk, anksiyetenin yoğun olduğu dönemlerde şizofreni gibi psikotik bozukluklar.

[[HAFTAYA]]

SORU: Ameliyat olmalı mıyım?

7 yıl önce varikosel ameliyatı geçirdim. Yaklaşık 1 yıl önce doktora gittiğimde yeniden ameliyat olmam gerektiği söylendi. Çünkü hastalık tekrarlamış. Doktor çocuk istediğimiz için bize aşılama önerdi ama tutmadı. Ne yapacağım? Yeniden ameliyat olsam işe yarar mı? CEVAP Yeterli olmayan bir cerrahi uygulandıysa varikosel ameliyattan sonra da devam edebilir ve sperm değerlerinde düzelme görülmeyebilir. Bazı durumlarda ise yetersiz ameliyat ilk başlarda bir miktar fayda gösterse de bir süre sonra değerler eski değerlerin de altına düşebilir. Bu durumda tecrübeli ellerde yapılacak düzeltici mikrocerrahi çözüm olabilir. Maalesef uzun yıllar varikosel ameliyatının uygun olmayan kişilere hatta varikoseli dahi olmayanlara yapılması ve birçok defa ameliyatın eski teknik nedeniyle yetersiz kalması sonucu kadın doğum doktorları arasında bu ameliyatın pek faydalı olmadığına dair hatalı bir kanı oluşmuştur. Mikrocerrahi ameliyat sonrası birçok uygun hastada başka bir tedaviye gerek kalmadan hamilelik sağlanabildiği gibi, bir kısım çift aşılama yöntemi ile sonuç alabilmekte, en azından varikoseli ortadan kalkan erkeklerin spermleri tüp bebek uygulamalarında daha yüksek oranda hamilelik sağlayabilmektedir.