En çok şeker hastalarında görülüyor

28 Nisan 2015, Salı 05:00
AA

Normal boşalma bazı durumlarda olmayabilir. Bu değişiklik hastalıklardan kaynaklanabilir ama en sık görülme nedeni şeker yani diyabet. Mesane boynunda kasın sinirleri şeker hastalığı nedeniyle yetersiz kalabilir. Bu durumda meni mesaneye kaçar ve idrar yaparken atılır

SORU: Benden meni gelmiyor

45 yaşında ve 17 yıllık evliyim. Son aylarda eşimle birlikte olduktan hiç meni gelmiyor yani hiç ıslaklık olmuyor. Ereksiyon ve boşalma oluyor ama ıslaklık yok. Acaba neden olabilir? 

CEVAP

Normal boşalmanın ortadan kalkması hali değişik hastalıklardan kaynaklanabilirse de en sık görülme sebeplerinden biri şeker hastalarında ortaya çıkabilen geriye boşalma durumudur. Mesane boynundaki, kasın şeker hastalığının sinirleri üzerine yaptığı olumsuz etki nedeniyle yetersiz kalması sonucu idrar yolunun arka kısmında birikmesi gereken meni mesaneye doğru kaçabilir. Bu durumda boşalma sırasında meni gelmez, daha sonra idrar yaparken atılır.

SORU:Böbrek taşı mı, prostat mı?

Babam 2 yıldır şeker hastası. Şekeri o kadar yüksek değil. Geçen yıl idrarını yaparken yanma vardı. Doktor prostat olduğunu söyledi, ilaç yazdı. Geçenlerde idrara çıktığında kan gelmiş. Başka bir doktor, böbrek taşı olduğunu söyledi, ilaç yazdı. Acaba babamın prostatı mı var yoksa böbrek taşı mı var?

CEVAP

Hem prostat büyümesi hem de böbrek taşı idrarda kanama sebebi olabilir. Böbrek taşı ile ilgili kanamalara genellikle şiddetli ağrı eşlik eder. Ayrıca aynı kişide hem prostat hem de böbrek taşı sorunu aynı zamanda bulunabilir. Kanama sebebinin tam olarak ortaya konulması için bir üroloji uzmanına başvurarak tetkiklerinizi yaptırmalısınız.

SORU: Sol testisim sızlıyor arada bir de şişiyor

Sol testisim diğerine göre hem biraz daha büyük hem daha yukarıda. Sol testisimi hafifçe sıktığım zaman sızlama yapıyor ve farklı sürelerde şişiyor. Sürekli sızı veriyor. Acaba ne yapmalıyım? 

CEVAP

Bir testisin diğerinden biraz daha büyük olması her zaman bir hastalığı belirtmez, bir üroloji uzmanına başvurunuz. Testisinizi sıkınca ağrı yapması kadar tabii bir durum yoktur, sıkmamanızı öneririm. Torbanızda zaman zaman olan şişlik şikayetiniz ise ısı değişikliklerine bağlı torba kaslarının incelip kalınlaşma cevabını hatalı algılamanızdan olabileceği gibi fıtık ve diğer bazı hastalıklardan da olabilir. Bunların tamamına yakınına tanı koymaya bir üroloji uzmanının el ile muayenesi yeterli olacaktır.