Ergenlikte başlıyor

12 Ağustos 2014, Salı 05:00
AA

Erkekte sperm üretimi ergenlikte başlıyor ve hayatın sonuna kadar aralıksız şekilde sürüyor. Spermler kadınlardaki yumurtalar gibi belirli bir sayıda olmadığından hiçbir zaman bitme tehlikesi yoktur...

[[HAFTAYA]]

SORU: İleride kısır olabilir miyim?

17 yaşındayım. Bazen günde 6-7 kere mastürbasyon yapıyorum. İleride kısır olmaktan çok korkuyorum. Arkadaşlar “Spermlerin biter” dedi. Sizce gerçekten böyle bir şey olabilir mi, ileride kısır olabilir miyim?

CEVAP

Erkekte sperm üretimi süreklidir ve ergenlikten yaşamın sonuna kadar sürer. Kadındaki yumurtalar gibi belirli bir sayıda olmadığından bitme tehlikesi yoktur. Spermler testislerin içindeki birçok kompartmanda eş zamanlı olmayan bir düzende ve yaklaşık 72 günlük sürede imal edilir. İlk oluşuma başlamalarından yaklaşık 90 gün sonunda vücut dışına atılır.

SORU: Böbrek taşı mı yoksa idrar yolları iltihabı mı?

1 yıl önce idrarımı birkaç saat tuttum. Arabaya bindiğimde yine idrara çıkma ihtiyacı hissettim. Doktor böbrekte taş olduğunu söyledi. Kum döküyormuşum. Başka bir doktor idrar yollarında iltihap dedi ama ürolog “Sorun yok, psikolojik” diyor. Şimdilerde otobüse binince aynı şeyler yaşıyorum. İdrar yollarının da yanma olduğunu hissedebiliyorum. Ne olur bana yardım edin.

CEVAP

İdrar yollarında iltihap veya taş olması halinde aciliyet hissi olması normaldir. İdrar yollarını döşeyen dokunun duyarlı olduğu mesane, dış idrar yolu gibi bölgelerdeki tahriş sonucu idrarınızı tutamayacağınız hissi ile acil tuvalete gitme zorunluluğu hissedebilirsiniz. Bir taşıtta bulunma hali de hemen inip uygun yer bulmayı zorlaştıracağından sizi daha fazla tedirgin edebilir. Bu duruma yol açan nedenin gerekli tetkikler ile tespit ve tedavisi yapılınca sorun ortadan kalkacaktır.

SORU: Acaba testisler küçülür mü?

27 yaşındayım. Sağ ve sol taraftaki ileri derecedeki varikosel testislerde küçülmeye sebep olur mu? Yani baskı uygular mı?

CEVAP

Varikosel ergenlik yaşlarında başlayan genellikle zaman ile ilerleyen, kendiliğinden geçme veya ilaçla düzelme ihtimali olmayan, testislerin damarlarındaki varisleşmeye verilen tıbbi terimdir. Varikoselin erkekte sperm üretimini etkileyerek kısırlık yapması sık görülen bir durum olup mikrocerrahi teknik ile başarılı bir ameliyat yüzde 80’den fazla hastada olumlu netice verir. Başarısız ameliyatlar da mikrocerrahi özel bir operasyon ile düzeltilebilmektedir. Varikosel derecesinin yüksek olduğu bazı kişilerde varikoselin etkisi ile testisin yumuşadığı ve giderek küçüldüğü bir gerçektir. Ayrıca ergenlik çağındaki ileri derece varikosel vakalarında testisin büyümesi durur. Vaktinde yapılan başarılı bir mikrocerrahi sonrası tekrar büyümesi hızlanarak normal boyutlara ulaşabilir. Mutlaka androloji ile özel olarak ilgilenen bir üroloji uzmanına başvurun.