Etkisi kalıcı değil

17 Nisan 2015, Cuma 23:59
AA

Saç dökülmesi için kullanılan bazı ilaçlar erkeklik hormonunu düşürerek libidoyu yani cinsel arzuyu azaltabiliyor. Ama bu ilaçların etkisi geçici. Bırakılınca sorun ister psikolojik olsun ister hormonlardan kaynaklansın ortadan kalkıyor

[[HAFTAYA]]

SORU: İlaç kısırlık yapar mı? 39 yaşındayım, bende erkek tipi saç dökülmesi var. Dermatoloğa gittim, ilaç verdi ve “6 ay, 1 yıl kadar kullan. Sonuca göre tedaviye devam ederiz” dedi. İlacın yan etkileri başladı. Bu ilacın kısırlık yaptığı söyleniyor, doğru mu? Sizce bu ilacı bırakmalı mıyım ya da yan etkileri ilacı bıraktığım zaman geçer mi?

CEVAP

Saç dökülmesi için kullanılan bazı ilaçların testosteron yani erkeklik hormonunu düşürerekek libido tabir ettiğimiz cinsel arzuyu azalttığı bilinmektedir. Durumunuzun bundan mı kaynaklandığı ya da psiklojik mi olduğu ancak hormon testleri ile anlaşılabilir. Kullandığınız ilacın etkisi geçici olduğundan bırakmanız halinde ister psikolojik olsun ister ise hormonlarınız bir miktar etkilenmiş olsun sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum.

SORU: Tahlil yaptırmaya korkuyorum 23 yaşındayım, belsoğukluğuna yakalanmıştım. Doktora gittim, tedavimi oldum. Tedaviden 2 ay kadar hafif akıntı başladı. Şu anda bir sorun yaşamıyorum. Bel soğukluğu hastalığının tedavisi tamamen yapılmayınca kısırlığa veya Hepatit’e dönüşebileceğini söylemişti. Yaptıracağım testin sonucu olumsuz çıkarsa diye korkuyorum. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP

Öncelikle, korkmanın hastalıklar ortaya çıktıktan sonra kişiye hiçbir faydası olmaz. Baştan tedbir alıp prezervatif kullansaydınız bu hastalığı kapmazdınız. Tedavi edildikten sonra akıntı sürüyor ise tekrar tahlil yapılıp mikrobun ortadan kalkıp kalkmadığı araştırılmalıdır. Bazen tedavi başarılı olsa da uyarılmış olan salgı bezleri bir süre daha normalden fazla salgı yapmaya devam edebilmektedir. Tahlil sonucu temiz çıkarsa bu durumun bir süre sonra düzelecektir.