Fazlası dertleri büyütür

01 Şubat 2015, Pazar 05:00
AA

Erkeklerdeki seks hormonu testosteronun yaşla birlikte azalması son derece normal. Yapılan kan testiyle düşüklüğü saptanırsa tedavi uygulanabilir. Testosteronu yeterli olduğu halde ekstra hormon verilenler ise ciddi sorunlarla karşılaşabilir

SORU: Tedavisi nasıl olur?

49 yaşındayım. Bir süredir cinsel istekte azalma, yorgunluk gibi sıkıntılarım vardı. Testosteron hormonunda azalma varmış. Tedavi gerekiyormuş. Bu tedavinin riski var mıdır? CEVAP Testosteron tedavisi sadece yapılan kan tetkiklerinde bu hormon seviyeleri belirgin olarak düşük olanlara önerilmelidir. Normal testosteron seviyesi olanlara verilecek ekstra hormon ciddi ve hayati yan etkilere yol açabilir. Aşırı testosteron seviyeleri öncelikle vücudun kendi fizyolojik testosteron üretiminin durmasına yol açar, testisler zaman içinde dumura uğrar, başlangıç aşamasında olabilecek bir prostat kanserinin alevlenmesine yol açabilir. Her şeyin olduğu gibi testosteronun da fazlası yukarıda bahsettiğimiz tüm olumlu etkilerini tam tersine çevirerek vücuda önemli zararlar verebilir.

[[HAFTAYA]]

SORU: Yoruluyorum

2 senedir haftada bir mastürbasyon yapıyorum. Ama 2 gün kendime gelemiyorum. Ne yapayım? CEVAP Mastürbasyon hem fiziksel hem ruhsal olarak bir boşalma yaratır. Bu olay kişinin bünyesine göre değişen oranlarda bir yorgunluk yaratabilir. Beslenmenize dikkat etmenizi öneririm.

SORU: Sol yumurtalığımda damarlar var, neden?

21 yaşındayım. Sol yumurtalığımın üstünde sanki zar yırtılmış gibi, çıkıntı halinde bir damar topluluğu var. Bazen ağrı yapıyor. Bu acaba nedir? Üstüne bastırdığımda içe gidip tekrar geliyor. CEVAP Bu varisleşmiş yani genişlemiş damarlar, bir kistik yapı veya epididim denilen testisin üzerine yapışan organ olabilir. Ağrı da yapıyorsa bir üroloji uzmanına gitmenizi öneririm.