Gözle görülemez

30 Ağustos 2014, Cumartesi 05:00
AA

Sigara erkeklerde sperm üretimi ve döllenme fonksiyonu üzerinde olumsuz etkiler gösteriyor. Ama menideki bu etkilerini dışarıdan bakan biri göremez. İnceleme ancak laboratuvar ortamında ve mikroskop yardımıyla yapılabilir

[[HAFTAYA]]

SORU: Mastürbasyonda geç boşalıyorum

19 yaşındayım. İlişkiye girerken cinsel organım geç sertleşiyor ve ilişki esnasında boşalamıyorum. Mastürbasyon yaparken de geç boşalıyorum. Sizce bu normal mi? Ne yapmalıyım? Bunun bir kremi var mı?

CEVAP

Bu durumda psikolojik ve hormonal faktörler rol oynayabilir, önce bir üroloji uzmanı ile görüşün.

SORU: Testislerimden biri daha sarkık

25 yaşındayım, hiç ilişkiye girmedim. Sağ testisim soldakine göre daha aşağda ve sürekli sarkık duruyor. Mastürbasyon sırasında yukarı çıkıyor ama yine de soldakinden daha aşağıda duruyor. Mastürbasyon 1-1.5 dakika sürüyor. Bu kadar kısa sürmesinin nedeni bu sorun mu? Testisteki bu sarkıklık ileride erken boşalmaya, menide soruna ya da sperm sayısında azlığa sebep olur mu?

CEVAP

Testisteki sarkıklığın erken boşalma ve cinsel faaliyet ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu gibi bilgilerin nereden elde edildiğini merak etmeye başladım.

SORU: Kısır mı olacağım?

28 yaşındayım, birkaç haftadır mastürbasyon sonucu oluşan spermlerim balık yumurtası şeklinde oluyor. Nedenini q merak ediyorum. Sigara kullanıyorum ve bunun neden olduğunu düşünmeye başladım. Sigaranın kısırlığa yol açtığını biliyorum. Bu durum beni psikolojik olarak etkiliyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sigara spermlerin üretimi ve dölleme fonksiyonu üzerinde olumsuz etkiler gösterir. Bu etkiler göz ile görülmez, ancak mikroskop altında özel incelemeler ile saptanabilir. Meni bazen çeşitli nedenlerden değişik renk, koku özellikleri gösterebilirse de bu değişikliklerin her zaman önemi yoktur.

SORU: Cinsel organımdan akıntı geliyor

Cinsel organımdan akıntı geliyor. Bu akıntı penisimin iç çamaşırıma yapışmasına neden oluyor. Bu durumdan çok rahatsız oluyorum. Bir de her yerde düzeltmek zorunda kalıyorum. İdrara çıktığımda çok yanma oluyor. Acaba bunun ilaçla tedavisi yok mu?

CEVAP

Bu durum büyük ihtimal ile bir kadınla olan korunmasız cinsel ilişki sonrası cinsel yoldan bulaşan bir mikrop kaptığınızı düşündürüyor. Bu durum tedavi edilmez ise prostat iltihabı, kısırlık gibi ciddi ve tedavisi zor sorunlara da yol açabilir. Sakın bir eczaneden veya kulaktan dolma ilaç ile tedavi olmaya çalışmayın. Sorun daha da içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Mutlaka bir üroloji uzmanına giderek muayene olmalı ve gerekli tahlilleri yaptırıp size bulaşmış olan mikrobun teşhisini sağlayarak ona özel olarak doktorunuzun vereceği ilacı kullanmalısınız.