İkisinin de tedavisi farklı

23 Ağustos 2014, Cumartesi 05:00
AA

Pek çok erkek cinsel istek azlığı ile sertleşme sorununu karıştırıyor. Oysa bunlar birbirlerinden çok farklı iki durum olduğu gibi tedavileri de farklı. Bu yüzden önce durumunuzu kontrol edin. Sonra bu konuda uzman bir doktora başvurup yardım isteyin

[[HAFTAYA]]

SORU: Cinsel organımın boyunu sorun ediyorum

26 yaşındayım. Benim sorunumu cinsel organımın boyunun çok kısa olması. Sadece 8 santim. Bu durumu sorun ediyorum. Acaba penis kısalığının bir ölçüsü var mıdır? Varsa nedir?

CEVAP

Erişkin hastalarda sertleşmemiş peniste, penis başından gerilerek yapılan ölçümün sonucu 9 santimden kısaysa penis boyu anormal olarak kabul edilir. Yeni doğan bebeklerde aynı şekilde yapılan ölçüm, 2 santimden kısaysa yine sorun var demektir.

SORU: Cinsel isteksizlik çekiyorum

25 yaşındayım. Cinsel isteksizlik ve ereksiyon olamama sorunu çekmekteyim. Bu durum yaklaşık 5- 6 ay önce başladı. Bu zamanda karşı cinse karşı ilgi duymamaya başladım. Kız arkadaşımla ilişkiye giremiyorum ve bu durum psikolojimi etkiliyor. Bu durumda ne yapabilirim?

CEVAP

Cinsel istek azalması ile sertleşme sorunu esasında tamamen iki ayrı sorundur. Önce bu konuda öncülük eden sorunun hangisi olduğunu kesin olarak anlamak yapılacak tetkikler ve tedavinin başarısı için şarttır. Sertleşme sorunu veya performans sorunu yaşayan birçok erkek bu durumu kendilerinden dahi saklamaya çalışmakta, giderek cinselliklerini bastırarak esasında fizyolojik olan sorunlarını psikolojik bir sarmal içine gömebilmektedirler. Cinsel istekte azalma veya cinsel isteksizlik libido eksikliği olarak adlandırılır. Libido eksikliği psikolojik veya fizyolojik sorunlar neticesinde ortaya çıkar. Erkeklik hormonu verilebilir Depresyon ve birçok diğer psikolojik sebeplerden ortaya çıkması halinde libido eksikliğinin tedavisi de psikolojik yöntemler ile yapılmalıdır. Ama bu tanıya ulaşmadan önce mutlaka fizyolojik sebepleri tekik etmek gereklidir. Beyindeki bazı merkezleri etkileyen kazalar, bazı beyin ameliyatları libidoyu azaltabilir. En sık rastlanan libido azalması nedeni ise hormonlarda çeşitli nedenlerle azalma ve hormonlar arası dengelerdeki bozulmalardır. Yaşın ilerlemesiye erkeklik hormonunun normal olarak azalması çok sık rastlanan bir durum olup tedavisi ile hem libido artışı sağlanabilir hem de yaşlanan erkeklerin yaşam enerjisi artar. Beynin hipofiz bölümündeki çok ufak kistler de prolaktin hormonu sağlayarak testosteron hormonunu azaltarak libidoyu etkileyebilir. Tüm bu durumların detaylı hormon tetkikleri ile saptanması ve hormon tedavilerinin çok bilinçli olarak yapılması gereklidir.