İlaçlardan sonuç alınamazsa...

24 Mart 2015, Salı 05:00
AA

Erkek çocuk doğduktan sonra testislerin durumuna bakılmalı. Her ikisi ya da biri torbada değilse birkaç ay beklenebilir. 4 ya da 5’inci ayda ilaç tedavisine başlanır. Sonuç alınamıyorsa ameliyatla testisler yumurtaya indirilir. Bu durumda geç kalmamak önemlidir

SORU: Acaba AIDS nasıl bulaşır?

24 yaşındayım. Tanımadığım bir kadınla korunmadan ilişkiye girdim. AIDS bulaşmış olabilir mi? CEVAP AIDS, her tür cinsel ilişkiyle, ortak kullanılan enjektörlerle, virüslü kan ve kan ürünlerinin nakliyle, virüsle kirlenmiş ameliyatla, muayene malzemeleri ve diş hekimi aletleriyle bulaşabilir. Gebelik ve emzirme döneminde anneden bebeğe geçişle de bulaşma olabilir. AIDS’e neden olan virüsü direkt gösteren bir test yoktur. Ancak virüse karşı oluşan, vücut savunma maddelerinin (antikor) kanda tespit edilmesiyle virüsün bulaşmış olduğu tespit edilebilir. Virüse karşı antikor en erken 2 ay sonra ortaya çıkabilmekte, bu süre 6 aya kadar uzayabilmektedir. Bu durum ise önemli bir risk oluşturur. Kanında virüs olmasına, bunun bulaşabilmesine rağmen testler, AIDS bulaştıktan sonra yaklaşık 6 ay normal çıkabilir. Bir kişide AIDS virüsü olmadığını söyleyebilmek için son 6 ay kimseyle cinsel ilişkisi olmaması ve testlerin normal çıkması halinde mümkündür. Ancak, son yıllarda geliştirilen yeni testlerle AIDS virüsünün bulaşıp bulaşmadığı daha erkenden belirlenebilmektedir.

[[HAFTAYA]]

SORU: Oğlumun testisleri doğuştan kasıklarında

Oğlum 7 aylık ve testisleri doğuştan kasıklarında. Acaba aşağı iner mi? Ya da biri indiğinde sorun olur mu? Başvurduğumuz bir üroloji uzmanı “İlaç tedavisi yaparız. O da olmazsa 16 aylıkken ameliyat” dedi. En kısa zamanda cevabınızı bekliyorum. CEVAP Doğumda testislerin her ikisinin veya birinin torbada olmaması halinde birkaç ay beklenebilir. Muayene sonuçlarına göre 4-5’inci aylardan itibaren ilaç tedavisi denenebilir. Netice alınamıyorsa çocuk bir yaşına girmeden ameliyat edilerek testisler yumurtaya indirilmelidir. Geç kalınması olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bir yaşına basmadan bu konuyu halletmelisiniz.