İlk aşamada yararlı olabilir

31 Ağustos 2014, Pazar 05:00
AA

Erken boşalmada ilk aşama prezervatif ve lokal anestezi etkili kremler yararlı olabilir. Ama bunlar işe yaramıyorsa erkeğin mutlaka bir üroloji uzmanına başvurup tedaviye başlaması gerekir ki problem ortadan kalksın

[[HAFTAYA]]

SORU: Sperm bulunabilir mi?

1 hafta önce testisimden ameliyat oldum, sperm bulunamadı. Doktor yüzde 80 şans vermişti. 6 ay sonra tekrar amaliyat olsam sperm bulunur mu?

CEVAP

Sperm aranması için eşe tüp bebek hazırlığı yapılarak ve mikrocerrahi teknik kullanarak sperm aranması en ideal yaklaşımdır. Bu teknik kullanılmadan, tek parça alınarak yapılan biyopsiler yeterli olmayabilir. Aynı zamanda testisin içinde sperm aramanın yapılacağı noktalar da mikroskop altında değerlendirme yapılarak seçilmelidir. Tekrar yapılacak bir biyopside sperm bulunup bulunamayacağı tüm bunlara bağlı olmakla birlikte kesin olarak tahmin edilemez. Bu gibi hassas girişimlerin ilk defasında en iyi şartlarda yapılmasi tercih edilmelidir.

SORU: Kremler etkili mi?

Erken boşalma için lokal anestezi kremi öneriyorsunuz. Şimdi ya da ileriye dönük yan etkisi olur mu? Ben daha önce geciktirici krem ya da sprey kullanmadım, ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

En basit yöntem olarak prezervatif ve krem kullanmayı ilk aşamada öneriyorum. Bunların yeterli olmadığı hallerde üroloji uzmanının tetkik yaparak ilaç vermesi gerekebilir. Burada marka adı kullanmamayı, ilaç adı vermemeyi ilke olarak tercih ediyorum.

SORU: İktidarsızlığa çare bulunuyor mu?

53 yaşındayım ve birkaç aydır ciddi biçimde sertleşme sorunu yaşıyorum. İlaç mı veriliyor yoksa daha kesin bir çözüm yöntemi var mı? Bilgi verebilir misiniz?

CEVAP

İleri yaşlarda, örneğin 65-70 ve daha ileri yaştaki erkeklerin iktidarsızlık sorunlarında psikolojik faktörün giderek azaldığını görüyoruz. Genç hasta grubunda psikolojik faktörü önemle değerlendirirken ileri yaşlarda daha ziyade damar hastalıklarına bağlı sertleşme bozuklukları ortaya çıkıyor. Bu hastaların cinsel yaşam ihtiyaçları tedavi yöntemini belirlemede önemli rol oynamaktadır. Genellikle bu yaşlarda çok daha seyrek cinsel ilişki hedeflendiğinden mutluluk çubuğu da denilen penis protezini son çare olarak öneriyoruz.

SORU: Hastalık kapmaktan çok korkuyorum

8 ay önce korunmasız cinsel ilişki yaşadım. Hastalık kapmaktan korkuyorum. İlişkiden 7 ay sonra AIDS ve hepatit testlerini yaptırdım. Negatif çıktı. Artık test yaptırmama gerek var mı? Şu an askerliğimi yapıyorum ve psikolojik olarak zor durumdayım. Lütfen bana yardımcı olup cevap yazar mısınız?

CEVAP

Korunmasız ilişkiden 7 ay sonra testlerde bir sorun yoksa ve herhangi bir şikayetinizde bulunmuyorsa artık bu konuyu kafanızdan atınız. Sanırım bu çektiğiniz stres size bir dahaki sefere böyle bir hata yapmayıp mutlaka cinsel ilişkinin ilk anından itibaren prezervatif kullanmanız için bir ders olmuştur.